Latem krew jeszcze cenniejsza

Autor: RZ, Dziennik Polski, Głos Koszaliński/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2013 10:55

W okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew wzrasta. Niestety właśnie w tym okresie zgłasza się do jej oddania znacznie mniej dawców. Największy problem dotyczy gromadzenia zapasów krwi z grup minusowych.

Latem krew jeszcze cenniejsza

Braki w krwi z grup minusowych wynikają z faktu, że zaledwie 15 proc. społeczeństwa posiada ujemne grupy krwi. Latem zbiórki nie są prowadzone np. na uczelniach, a studenci stanowią znaczącą część krwiodawców. Dlatego utrzymanie zapasów jest sporym wyzwaniem dla stacji
krwiodawstwa.

Niedostateczne zapasy krwi w wakacje, o czym często alarmują media, związane są też ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ten życiodajny płyn ze strony szpitali. Wakacje to zwykle większa liczba wypadków komunikacyjnych, a upały wpływają na pogorszenie stanu zdrowia osób z chorobami serca i układu krążenia.

Także z powodu upałów mniej dawców decyduje się na donacje. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób z grupą minusową właśnie latem oddało krew.

Late akcje krwiodawstwa są także rzadziej przeprowadzane. Często jednak można zobaczyć mobilne stacje poboru krwi w miejscowościach wypoczynkowych, przeprowadzane są akcje w mniejszych miejscowościach. I tak na przykład w województwie małopolskim, dzięki mieszkańcom gminy Gdów (powiat wielicki), w "banku krwi" przybyło 19 jej litrów; do jej oddania zgłosiły się aż 54 osóby.

Letnie zbiórki krwi w tym rejonie odbędą się także w Niegowici (w niedzielę 28 lipca), gdzie organizatorem akcji jest miejscowa parafia. Tradycją w tej wsi jest oddawanie krwi w ostatni weekend sierpnia, w czasie tzw. Parafiady. Także w najbliższą niedzielę (28 lipca) akcja honorowego dawstwa zostanie przeprowadzona w kościele w Strzelcach Wielkich (gmina Szczurowa).

W powiecie wielickim krwiodawcy będą poszukiwani również w sierpniu. Akcje honorowego krwiodawstwa zaplanowano w zamku w Niepołomicach (18 sierpnia, w godz. 10-15) oraz w Urzędzie Gminy Biskupice w Tomaszkowicach (25 sierpnia, w godz. 12-16).

Także w koszalińskim oddziale szczecińskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zalały zapasy każdej grupy krwi. Z jednej strony okres wakacyjny powoduje odpływ dawców - jak studenci, a z drugiej napływ - turystów, którzy nad morze przyjeżdżają licznie i także tu ulegają wypadkom.

Do oddawania krwi każdej grupy namawia Waldemar Ślęzak, lekarz w koszalińskim oddziale RCKiK. Chętni rejestrowani są od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 - 11. - Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, ewentualnie dokument potwierdzający tożsamość wraz z zaświadczeniem o numerze PESEL. W regionie koszalińskim krew można oddać nie tylko w Koszalinie, ale i Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Szczecinku i Kołobrzegu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum