Laski: zmarła Zofia Morawska

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 października 2010 18:56

W piątek (15 października), w wieku 105 lat, zmarła wieloletnia administratorka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Zofia Morawska.

Laski: zmarła Zofia Morawska

Z podwarszawskimi Laskami Zofia Morawska związana była blisko osiemdziesiąt lat. Urodziła się 13 listopada 1904 r. w pałacu w Turwi w Wielkopolsce.

Jej przodkiem ze strony matki był gen. Dezydery Chłapowski. Dzieciństwo pani Zofia spędziła jednak w Krakowie. Jej ojciec Kazimierz Morawski był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezesem Akademii Umiejętności.

Morawska ukończyła gimnazjum sióstr urszulanek w Krakowie, gdzie uzyskała maturę. Po studiach pedagogicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim podjęła pracę, jako nauczycielka w szkole sióstr prezentek. Po śmierci ojca w 1925 r. razem z matką przeprowadziła się do Warszawy. 

Od 1930 r. związana była z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach koło Warszawy. Początkowo dojeżdżała tam. W 1944 r. przeprowadziła się do Lasek do zakładu dla ociemniałych prowadzonego przez Towarzystwo. Mieszkała tam do śmierci. 

Kondolencje po śmierci działaczki złożył prezydent Bronisław Komorowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum