×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Laryngolog ostrzega: pod żadnym pozorem nie usuwajcie włosów z nosa

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia01 grudnia 2016 09:03

Wystające z nosa włosy nie są ani pożądane, ani estetyczne. Jednak lekarze ostrzegają - banalny zabieg higieniczny, jakim jest ich usuwanie, może doprowadzić nawet do śmierci.

Laryngolog ostrzega: pod żadnym pozorem nie usuwajcie włosów z nosa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykański laryngolog Erich Voigt z New York University na stronie internetowej magazynu Business Insider, ostrzega, że kto usuwa włosy z nosa, ryzykuje utratę zdrowia. Jak twierdzi naukowiec, włosy w jamie nosowej służą do "naturalnej filtracji większych cząstek". Jeśli włosy są usuwane, niewielkie ciała obce mogą łatwo przedostać się do płuc. Jednak powodów do rezygnacji z ich depilacji jest więcej.

Innym problemem jest to, że mieszki włosowe, czyli wąskie rurki w skórze, z których wyrasta włos, są naturalnym siedliskiem zarazków, które w przypadku ich naruszenia, łatwiej przenikają do organizmu. Stąd prosta droga do zakażenia organizmu.

- To bardzo niebezpieczne sytuacje, które mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, ropni mózgu a nawet do śmierci - mówi Voigt, wyjaśniając to specyfiką układu krwionośnego w tej części twarzy, zwanej nie bez powodu "trójkątem śmierci", szczególnie podatnej na infekcje. Obszar ten posiada specyficzne unaczynienie żylne, wnikające bezpośrednio do zatoki jamistej w jamie czaszki. Jednym słowem - do mózgu.

Czytaj: www.dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze