Laryngolodzy: udrażnianie zatok przebiega coraz mniej inwazyjnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2015 20:03

Metody udrażniania zatok stają się coraz mniej inwazyjne; najnowsza z nich może być prowadzona w ambulatorium bez znieczulenia ogólnego - podkreślają eksperci, którzy w piątek (25 września) po raz pierwszy w Polsce zastosowali u trzech pacjentów nową technikę poszerzenia ujść naturalnych zatok obocznych nosa.

Laryngolodzy: udrażnianie zatok przebiega coraz mniej inwazyjnie
Najnowsza metoda udrażniania zatok może być prowadzona w ambulatorium bez znieczulenia ogólnego. Fot. Archiwum

Jak wyjaśnia prof. Wiesław Konopka, kierownik Kliniki Laryngologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który uczestniczył w zabiegach przeprowadzonych u trzech pacjentów w Klinice MML w Warszawie, nowa metoda balonikowania zatok pozwala w sposób mało inwazyjny poszerzyć ujścia naturalne zatok, przepłukać je i przywrócić ich naturalny proces samooczyszczania.

- Jej zaletą jest to, że może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym w ambulatorium. W rezultacie pacjent po takim zabiegu może od razu wrócić do domu, a średnio po 1-2 dniach powraca do normalnej aktywności - zaznaczył prof. Konopka.

Specjalista przypomniał, że choroby zatok można obecnie uznać za problem społeczny. Zgodnie z różnymi szacunkami w Polsce na przewlekłe zapalenie zatok cierpi 15 proc. społeczeństwa (czyli ponad 5 mln osób). Najczęściej rozwijają się one na podłożu stanu zapalnego, który towarzyszy alergii bądź jest wynikiem źle leczonej i niewyleczonej infekcji. Schorzenie znacznie pogarsza jakość życia i wiąże się z dużym obciążeniem dla budżetu służby zdrowia (jest to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza pierwszego kontaktu) oraz kosztami społecznymi, co ma związek z absencją w pracy.

Dr Michał Michalik z Kliniki MML, pod kierunkiem którego przeprowadzano w piątek (25 września) zbiegi metodą XprESS LOProfile, wyjaśnił, że w przewlekły stan zapalny zatok może doprowadzić do ich zwężenia; wówczas nie mogą się one naturalnie oczyszczać przez ujścia do nosa. Nieleczone lub źle leczone zapalenie zatok może doprowadzić do powikłań, takich jak skłonność do polipów, anosmia, czyli brak odczuwania zapachów, przewlekła chrypka, zmieniony tembr głosu, spływająca wydzielina do dolnych dróg oddechowych.

Istnieje też ryzyko bardzo poważnych powikłań, takich jak zakażenia oczodołów, uszu, mózgu, a nawet rozwoju sepsy. Dlatego konieczne jest udrożnienie zatok.

- W tym wypadku leczenie zaczyna się zazwyczaj od metod farmakologicznych - stosujemy leki przeciwobrzękowe, przewciwzapalne, rozrzedzające wydzielinę, ale jeśli one nie pomagają, konieczne jest udrożnienie zatok technikami inwazyjnymi - tłumaczył laryngolog.

Prof. Konopka zaznaczył, że jeżeli można uniknąć metody operacyjnej, zatoki udrażnia się znacznie mniej inwazyjną balonoplastyką zatok, która w Polsce jest wykonywana od 2008 r. Można ją porównać do podobnych zabiegów w kardiologii - w tym wypadku balon udrażniający wprowadza się do zatok (czołowych, klinowych, szczękowych), przepłukuje je i przywraca ich funkcję fizjologiczną. Dzięki poszerzeniu naturalnych ujść zatok mogą się one znowu samodzielnie oczyszczać.

- Najnowsza metoda, którą zastosowaliśmy w Polsce po raz pierwszy, wprawdzie nie zastąpi dotychczasowej metody balonikowania zatok, ale ma kilka ulepszeń. Przede wszystkim jest mniej inwazyjna, nie wymaga znieczulenia ogólnego, co jest szczególnie ważne dla osób, które mają do niego przeciwwskazania oraz dla dzieci. Można ją wykonywać w znieczuleniu miejscowym na błonę śluzową nosa. U dzieci stosuje się dodatkowo łagodną sedację - powiedział dr Michalik.

Zaznaczył, że zabieg przy użyciu tej techniki można wykonywać ambulatoryjnie, po czym pacjent może od razu wrócić do domu.

Badanie o akronimie REMODEL wykazało, że skuteczność balonoplastyki XprESS LOProfile była porównywalna z najczęściej stosowaną metodą operacyjną (tzw. operacyjną endoskopią czynnościową). Jednak pacjenci szybciej wracali po niej do normalnej aktywności (po 1,6 dnia w przypadku balonoplastyki i po 4,8 dnia w przypadku metody operacyjnej), zażywali też mniej leków przeciwbólowych i antybiotyków.

Nową metodą po raz pierwszy w Europie zastosowano w Wielkiej Brytanii. Polska wprowadza ją jako drugi kraj. Natomiast w USA wykonano już ponad 100 tys. zabiegów z użyciem tej techniki - podkreślił dr Michalik.

Jej koszt jest stosunkowo wysoki - wynosi 9 tys. zł. Podobnie jak starsza metoda balonoplastyki zatok, nie jest ona refundowana przez NFZ. W ocenie ekspertów wykonywanie jej może być jednak opłacalne, zwłaszcza jeśli uwzględni się szybki czas powrotu pacjentów do zdrowia i normalnej aktywności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum