Łańcut: nadal będą pomagać zagrypionym Ukraińcom

Autor: Anna Kaczmarek, TVN24/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 09:30

Starostwo Powiatowe w Łańcucie mimo przeszkód nadal chce dostarczyć leki na Ukrainę.

Łańcut: nadal będą pomagać zagrypionym Ukraińcom

Samorząd powiatu łańcuckiego wysłał już raz dary dla mieszkańców ukraińskiego miasta Stryj, jednak ukraińskie władze celne nie przepuściły transportu z lekami dla zagrypionych Ukraińców.

– Będziemy się starali, aby te leki dotarły do Stryja. Są tam bardzo potrzebne – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Krzysztoń, starosta łańcucki.

Tłumaczy, że wszystkiemu winne są problemy proceduralne zaistniałe po stronie ukraińskiej. Strona polska nie miała zastrzeżeń, co do transportu z pomocą jadącą na Ukrainę.

– Przepisy ukraińskie praktycznie uniemożliwiają pomoc Ukraińcom i to w sytuacji, kiedy te leki są tam bardzo potrzebne. W tamtejszych aptekach osiągają niebotyczne ceny – komentuje starosta. – Na granicy nie pomogła nawet interwencja władz miasta, które miało otrzymać leki.

A sytuacja na Ukrainie wciąż nie jest najlepsza. Do 404 wzrósł tragiczny bilans ofiar grypy. W całym kraju od początku epidemii zachorowało ponad 1,7 mln. osób. Wciąż nie znana jest dokładna liczba osób chorych na A/H1N1. Według ostatnich danych, tylko w regionie Doniecka w ciągu ostatniej doby odnotowano 9 kolejnych przypadków zachorowań. Ukraiński rząd zatwierdził plan szczepień przeciw grypie sezonowej i pandemicznej na rok 2009-2010. W pierwszej kolejności zaszczepią sie osoby z grup ryzyka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum