Laboratoria diagnostyczne: co czwarte poza szpitalem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2017 09:05

Co czwarte szpitalne laboratorium zostało przejęte przez firmę zewnętrzną. Są to głównie podmioty niemieckie - pisze w wydaniu weekendowym "Nasz Dziennik", w taki oto sposób włączając się do dyskusji o jakości diagnostyki laboratoryjnej.

Laboratoria diagnostyczne: co czwarte poza szpitalem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta uważa, że odbiło się to negatywnie na poziomie ochrony zdrowia pacjentów. Proces zlecania zewnętrznym firmom usług świadczonych przez laboratoria diagnostyczne rozpoczął się kilka lat temu i przybrał masowy charakter.

Jak mówi "Naszemu Dziennikowi" dr n. med. Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, już 24,6 proc. laboratoriów szpitalnych zostało wykupionych przez zewnętrzne podmioty, w 90 proc. niemieckie.

Zagraniczne firmy kontrolują połowę laboratoriów analitycznych wykonujących standardowe badania zlecone w przychodniach.

Puacz krytykuje szpitale m.in. za to, że nie sprawdzają tego, jak pracuje teraz już zewnętrzne laboratorium.

- Oprócz jednego szpitala żaden nie kontrolował tego, co laboratorium robi, jaką ma jakość badań, kto tam pracuje - mówi Elżbieta Puacz. Najgorsze, jak podkreśla szefowa KIDL, jest jednak to, że może to szkodzić pacjentom.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze