LPR podsumowuje miniony rok: rekordowa liczba misji

Autor: LPR/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 15:22

Rok 2011 był rokiem zakończenia projektu wymiany floty śmigłowców we wszystkich bazach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ciągu roku śmigłowce LPR wykonały łącznie 8833 loty, w tym 6974 do wypadków i nagłych zachorowań i 1859 transportów międzyszpitalnych. Załogi śmigłowcowe spędziły w powietrzu 6569 godzin ratując ludzkie życie i zdrowie.

Jak informuje Justyna Sochacka, rzecznik prasowy SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, poza transportami międzyszpitalnymi najczęstszymi powodami wezwań śmigłowców ratunkowych była potrzeba pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych (1732).

Pacjenci lotniczego pogotowia to często osoby z zawałem mięśnia sercowego (925), udarem (683), osoby nieprzytomne (681), po upadku z wysokości, w stanie nagłego zatrzymania krążenia, oparzeni, z amputacjami.

- Rekord dla wszystkich naszych załóg HEMS, to wykonanie 50 akcji ratunkowych w ciągu jednego dnia, natomiast poszczególne załogi wykonały maksymalnie 7 lotów w ciągu jednego dyżuru. W ubiegłym roku najwięcej, bo 845 misji zrealizowały załogi HEMS Warszawa, druga pod tym względem była baza w Szczecinie (744 misje) - mówi Justyna Sochacka.

Dwa samoloty Piaggio stacjonujące w bazie Samolotowego Zespołu Transportowego zrealizowały w minionym roku łącznie 653 loty.

Po upływie niespełna półtora roku od wprowadzenia do służby pierwszego śmigłowca Eurocopter warszawska baza rozpoczęła pełnienie dyżurów w porze nocnej - od kwietnia do godziny 23, a od lipca całą dobę. Po zmroku do godziny 23 dyżurują również ratownicy z Gdańska (od 8 sierpnia) i Wrocławia (od 5 września).

W ub. r. zrealizowano 1456 lotów po zachodzie słońca, w tym 542 loty ratunkowe i 914 lotów szkolnych, przebazowań itp. Na potrzeby nocnych lotów w całej Polsce wyznaczono już niemal 1000 miejsc gminnych, gdzie przy zabezpieczeniu przez strażaków możliwe jest lądowanie śmigłowca po zachodzie słońca.

W 2011 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego zarejestrowano 25 profesjonalnych lądowisk sanitarnych. Według Justyny Sochackiej, biorąc pod uwagę, że pod koniec roku 2010 było ich 19, można mówić o dużym zaangażowaniu szpitali w poprawę systemu ratownictwa medycznego, umożliwiającego - dzięki lądowiskom - jeszcze szybsze dotarcie pacjentów bezpośrednio do szpitalnego oddziału ratunkowego. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum