LPR czeka na nowe śmigłowce

Autor: Super Express/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 22:10

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma dostawać, począwszy od lata tego roku, nowe, specjalistyczne i bezpieczne śmigłowce ratownicze. Pierwsza z maszyn pojawi się w pod koniec sierpnia.

Ministerstwo zdrowia zamówiło 23 helikoptery Eurocopter. Nowoczesne śmigłowce pozwolą na częstsze niż dotychczas prowadzenie trudnych akcji ratowniczych, m.in. tych wymagających lądowania przy lub na drodze, jak najbliżej miejsca wypadku.

Zgodnie z obietnicą pierwsze nowe maszyny mają dotrzeć do Polski w tym roku. Według harmonogramu w sierpniu 2009 roku ma być dostarczony pierwszy śmigłowiec, a kolejnych pięć – do końca grudnia 2009 roku.Reszta ma się pojawić partiami do końca 2010 roku.

Obecnie wykorzystywane Mi2 mają po kilkanaście lat i powinny dawno odejść na emeryturę między innymi dlatego, że nie spełniają współczesnych rygorystycznych wymagań technicznych. Ratownicy nie mogą nimi latać w nocy i w złych warunkach atmosferycznych.

Nowe śmigłowce i symulator, na którym będą się szkolić piloci - to koszt około pół miliarda złotych. Zakup jest finansowany z budżetu.

Zakup nowych śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest możliwy dzięki ustawie z 2005 roku o ustanowieniu programu wieloletniego „Wymiana śmigłowców Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w latach 2005-2010” (Dz.U.2005 nr 122 poz.1022).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum