Kwiecień miesiącem walki z żylakami: jak im przeciwdziałać?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2013 15:32

Wkrótce ruszy pierwsza ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna ''Żylaki? Przeciwdziałaj!''. W ramach akcji eksperci wyjaśnią jak zapobiegać żylakom. Będzie można wykonać bezpłatne badania USG kończyn dolnych.

Kwiecień miesiącem walki z żylakami: jak im przeciwdziałać?
Poczucie ciężkości nóg, obrzęk czy widoczne żylaki to tylko jedne z objawów, przewlekłej niewydolności żylnej. ''Żylaki? Przeciwdziałaj!'' to pierwsza w Polsce kampania społeczna na rzecz walki ze schorzeniami żył stworzona z myślą o pacjentach.

Integralną częścią akcji jest wortal informacyjny www.zylakiprzeciwdzialaj.pl, gdzie internauci będą mogli m.in. zapoznać się z objawami chorobowymi, sposobami diagnozowania, leczenia i zapobiegania powstawania żylaków. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości Polaków na temat chorób żył, sposobów ich leczenia i profilaktyki.

- Z moich wieloletnich doświadczeń jako chirurga naczyniowego i angiologa wynika, że coraz więcej osób odczuwa dolegliwości z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Można szacować, że ok 40 -60 proc. kobiet i 15- 30 proc. mężczyzn w Polsce cierpi na żylaki lub ich powikłania. Niestety współczesny tryb życia sprawia, że pierwsze, niepokojące objawy chorobowe występują już nawet u młodych, niespełna 30-letnich osób - mówi prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Wskazuje, że  pomimo postępu w leczeniu chorób żył w ostatnich latach jest znaczny, nadal najważniejsza jest wczesna reakcja na pojawiające się objawy i zapobieganie rozwojowi schorzenia

Kolejnym elementem akcji ''Żylaki? Przeciwdziałaj!'' będzie kwietniowy cykl bezpłatnych badań dla osób po 30. roku życia. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa tylko 15 minut. Wynik jest dostępny od razu i zawiera opis dokonany przez lekarza specjalistę.

Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. Diagnostyka odbywać się będzie w mobilnym centrum zaaranżowanym na gabinety lekarskie, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu ultrasonografii Dopplerowskiej.

Badanie będzie można wykonać w Poznaniu (3-8 kwietnia, Centrum Handlowe M1), Wrocławiu (12-16 kwietnia, Park Handlowy Bielany), Katowicach (18-22 kwietnia, Silesia City Center) oraz Warszawie (24-30 kwietnia, Park Handlowy Targówek).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum