Kwarantanna w Szwajcarii będzie trwała pięć dni. Nowe zasady od czwartku

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP12 stycznia 2022 19:49

Szwajcarski rząd wyjaśnił, że powodem podjętej w środę decyzji o skróceniu kwarantanny z 10. do 5. dni jest rosnąca liczba zakażeń omikronem. Nowe zasady obowiązują już od czwartku.

Sytuacja epidemiczna w Szwajcarii jest coraz trudniejsza Fot. Shutterstock
  • Szwajcarski rząd podjął w środę decyzję o skróceniu kwarantanny z 10. do 5. dni
  • Ta zasada obowiązuje od czwartku
  • Przyczyną jest coraz więcej zakażeń wariantem omikron, który ma o wiele szybszą od poprzednich wariantów transmisyjność oraz krótszy czas rozwoju choroby w organizmie

Rada Federalna Szwajcarii tłumaczy, że powodem decyzji jest coraz więcej zakażeń wariantem omikron, który ma o wiele szybszą od poprzednich wariantów transmisyjność oraz krótszy czas rozwoju choroby w organizmie.

Paraliż opieki zdrowotnej. "Jest takie zagrożenie"

Władze Szwajcarii nie ukrywają, że każdego dnia dziesiątki tysięcy osób zakażają się koronawirusem, w związku z czym istnieją obawy, że obecna fala pandemii może niedługo sparaliżować system opieki zdrowotnej.

Podkreśla się, że chociaż omikron wydaje się mniej niebezpieczny niż poprzednie warianty, spodziewany jest wzrost hospitalizacji ze względu na bardzo wysoką liczbę infekcji, która w środę wzrosła do 32 881 nowych przypadków.

Jak przewidują szwajcarskie władze, można założyć, że gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19 doprowadzi opiekę medyczną, a raczej jej wydolność, jeśli chodzi o pracę pielęgniarek, "do granic możliwości".

"Sytuacja krytyczna i trudna do oceny"

W Szwajcarii do tej pory dwie trzecie populacji przeszło pełen cykl szczepień, a 30 procent społeczeństwa otrzymało dawkę przypominającą szczepionki na Covid-19.

"Sytuacja epidemiczna jest krytyczna i nadal trudna do oceny" - napisał w komunikacie szwajcarski rząd, który proponuje również przedłużenie do końca marca wprowadzonych w zeszłym miesiącu ograniczeń w życiu publicznym. To konieczność okazania dowodu zaszczepienia lub wyzdrowienia przy wejściu do wielu miejsc publicznych, a także obowiązek pracy w domu, jeśli jest to możliwe.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum