Kutno: bezpłatne badania w ramach kampanii Nefrotest

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2015 17:17

W niedzielę (15 marca) mieszkańcy Kutna będą mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań w ramach kampanii Nefrotest. Kilka dni wcześniej, w czwartek (12 marca) obchodzony jest Światowy Dzień Nerek.

Kutno: bezpłatne badania w ramach kampanii Nefrotest
Fot. Archiwum

Bezpłatne testy krwi u  zarejestrowanych osób odbędą się w Stacji Dializ B. Braun Avitum, która mieści się na terenie Kutnowskiego Szpitala Samorządowego.

Akcja Nefrotest wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców powiatu kutnowskiego. W wyznaczonych dniach  zarejestrowało się o 270 osób więcej niż początkowo zakładano. W związku z powyższym, organizatorzy postanowili zwiększyć pulę badań.

Niedzielne badania to nie koniec Nefrotestu w Kutnie i w powiecie. W ramach akcji skierowania na bezpłatne testy w kierunku chorób nerek dla osób powyżej  50. roku życia trafiły do lekarzy rodzinnych, parafii i  aptek. Jeżeli komuś nie udało się zarejestrować lub z jakiś powodów  nie będzie mógł wziąć udziału w niedzielnej akcji ma jeszcze szansę otrzymać takie skierowanie (ważne do 30 kwietnia br.). Do rozdysponowania jest 2 tysiące skierowań.

Nefrotest to największa w Polsce akcja bezpłatnych badań przesiewowych nerek (badaniu poddało się dotychczas ok. 40  tysięcy osób). Wyniki potwierdziły alarmujące szacunki nefrologów. Ponad 9,3  proc. przebadanych ma wyniki wskazujące na przewlekłą chorobę nerek. 

- Teraz mamy już pewność: choroby nerek, choć na co dzień rzadko się  o nich pamięta, dotyczą 4 milionów Polaków - mówi  prof. Marian Klinger, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii, patron naukowy Nefrotestu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum