Kupując taniutkie okulary przeciwsłonecżne, ryzykujesz zdrowiem

Autor: Express Ilustrowany, AS/Rynek Zdrowia • • 08 września 2008 11:45

Okulary kupione na bazarze czy w hipermarkecie za kilkanaście złotych, noszone przez dłuższy czas są niebezpieczne dla oczu.

Zdaniem specjalistów, przypadkowo kupowane okulary, dobierane na wyczucie, a nie na podstawie badania okulistycznego, nie mogą być dopasowane do wady wzroku. Szkła prawie zawsze są za słabe, albo za mocne, nie uwzględniają rozstawu źrenic, różnowzroczności ani astygmatyzmu. W prawidłowo dobranych okularach, środek optyczny szkieł powinien być naprzeciwko źrenicy.

W gotowych, bez okulistycznych miar i przymiarek, soczewkę wstawia się do oprawki centralnie, nie uwzględniając indywidualnych potrzeb. Wiele do życzenia pozostawia także materiał, z którego są wykonane soczewki. Jest to najczęściej poliwęglan dający nieczysty obraz, przez co oko się męczy. Oprawki natomiast, wykonane z aluminium, łatwo się wyginają, co sprawia, że środek optyczny jeszcze bardziej się przesuwa.

Skutkiem noszenia przez dłuższy czas nieodpowiednio dobranych okularów może być  osłabienie wzroku,  widzenie pozaplamkowe, prowadzące do trwałego obniżenia ostrości widzenia,  zaburzenia w ocenie wielkości i odległości oglądanego przedmiotu,  potęgowanie czucia nacisku na oczy, łzawienie i pieczenie oczu,  zaburzenia widzenia dwuocznego,  alergia,  bóle i zawroty głowy.

Lato zmierza ku końcowi. Za niespełna rok warto będzie zastanowić się: czy wydać parę złotych i ryzykować chorobę oczu, czy też zainwestować znacznie więcej w okulary z prawdziwego zdarzenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum