Kujawsko-pomorskie: rusza program wykrywania tętniaka aorty brzusznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2009 10:25

W województwie kujawsko-pomorskim prowadzone będą badania profilaktyczne wykrywające tętniaka aorty brzusznej. To pierwszy taki program w kraju. Tętniaka aorty brzusznej łatwo jest zdiagnozować. Wystarczy zwykłe badanie ultrasonograficzne. Jest szybkie, nie boli i zapewnia stuprocentową wykrywalność.

Kujawsko-pomorskie: rusza program wykrywania tętniaka aorty brzusznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– To groźna przypadłość, może nie dawać żadnych objawów, ale gdy pęknie, większość pacjentów umiera – mówi prof. Arkadiusz Jawień, szef kliniki chirurgii ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. J. Biziela, pomysłodawca badań.

Za badania w ramach programu zapłaci Urząd Marszałkowski. Samorząd przeznaczył na ten cel 100 tys. zł. Badani będą mężczyźni w wieku 65 lat. W województwie to prawie 7 tys. osób. Lekarze szacują, że tętniaka wykryją u ponad dwustu osób.

Mężczyźni, którzy kwalifikują się do badań, dostaną na nie zaproszenia.

– Na początek program ruszy w gminie Gniewkowo. Jest tutaj bardzo otwarty lekarz rodzinny, który chce realizować program. Jesienią chcemy też rozpocząć badania w Bydgoszczy.
Polska jest trzecim krajem na świecie, po USA i Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzony będzie program przesiewowy wykrywania tętniaka aorty brzusznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze