Kujawsko-Pomorskie: wdrożone zostały nowe procedury dla izb przyjęć i SOR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 16:09

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz we wtorek (7 kwietnia) wprowadził w szpitalach samorządowych i państwowych w regionie nowe procedury ochrony zdrowia i życia ludzi. Dotyczy to organizacji izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Izby przyjęć i SOR-y przeżywają trudny czas w warunkach epidemii; FOT. Arch. RZ

W komunikacie Urzędu Wojewódzkiego podkreślono, że w ostatnim czasie w szpitalach w kraju doszło do zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów lecznic, a polecenie wojewody w sprawie organizacji wynika z konieczności minimalizowania ryzyka takich przypadków.

- System walki z COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim oparty jest o pięć szpitali. Przede wszystkim jest to szpital jednoimienny w Grudziądzu oraz cztery podwyższonej gotowości: w Toruniu, Świeciu oraz dwa w Bydgoszczy. Są to lecznice, które mają za zadanie przyjmować pacjentów, którzy są z podejrzeniem lub chore na COVID-19. Natomiast każdy szpital w województwie, a mamy ich łącznie 36, musi być przygotowany na ewentualność pojawienia się tam pacjenta zakażonego - powiedział wojewoda w nagraniu, które przekazano mediom.

Bogdanowicz podkreślił, że od pewnego czasu wprowadzane są zasady odpowiedniej selekcji pacjentów przy wejściu do szpitali.

Wojewoda polecił zorganizować pracę izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych w taki sposób, aby umożliwić bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób. Ma się to odbywać poprzez wydzielenie stref dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów i z objawami infekcji.

Bogdanowicz wskazał, że taki triaż (selekcja - PAP) może odbywać się w namiotach przed szpitalami, ale również w budynkach, jeśli pozwala na rozmieszczenie obiektów placówki. W środku badana będzie temperatura i podejmowane będą decyzje czy pacjent trafi do danego szpitala, czy do lecznicy o podwyższonej gotowości lub placówki jednoimiennej.

Wojewoda zaznaczył, że obecnie specjalne namioty są ustawione przed dziewięcioma szpitalami w województwie. - Chcemy ochronić te szpitale przed możliwością zarażenia z zewnątrz, a jednocześnie umieć tak pokierować danego pacjenta, aby pomoc była mu udzielona adekwatnie do potrzeb - dodał Bogdanowicz.

Wprowadzony został obowiązek prowadzenia w placówkach medycznych regularnego badania temperatury ciała wśród pracowników, w szczególności w momencie wejścia na teren szpitala. W Toruniu w godzinach popołudniowych rozpoczęło się ustawianie namiotów przed szpitalem miejskim, w których będzie dokonywana selekcja pacjentów.

Jak poinformowała rzecznik prasowa Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Agnieszka Kobus-Pęńsko, ulica Bażyńskich od ulicy Wojska Polskiego została zamknięta dla ruchu na wysokości lecznicy.

- Zamknięcie ulicy Bażyńskich ma związek z poleceniem wojewody, który nakazał zorganizować pracę izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych w taki sposób, aby umożliwić bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób - podkreśliła Kobus-Pęńsko w przesłanym mediom komunikacie.

Toruński szpital miejski jest dużym ogniskiem koronawirusa w regionie. Dotychczas potwierdzono w nim 41 zakażeń - 16 u pacjentów oraz 25 u personelu. Wyłączone są oddziały hematologii, urologii i chirurgii.

Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum