Kujawsko-Pomorskie: ten program ma zapobiec upadkom seniorów

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2018 13:55

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego finansuje regionalny program profilaktyczny, którego celem jest zapobieganie upadkom wśród seniorów. Upadki i ich konsekwencje to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji starszych osób i potencjalne zagrożenie życia - wynika z badań Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii.

Uczestnicy programu będą trzy razy w tygodniu uczestniczyć w specjalnie dla nich dobranych ćwiczeniach fizycznych, w niewielkich grupach. Fot. Archiwum

Jak informuje portal województwa kujawsko-pomorskiego, programem ma zostać objętych w tym roku ponad 700 osób w całym regionie. Nabory już trwają, pierwsze zajęcia w połowie września.

Uczestnicy programu będą trzy razy w tygodniu uczestniczyć w specjalnie dla nich dobranych ćwiczeniach fizycznych, w niewielkich grupach. Dowiedzą się też jak unikać niebezpiecznych sytuacji m. in. w miejscu zamieszkania i środkach komunikacji publicznej, a także jak dzięki zdrowemu ruchowi i właściwej diecie zachować sprawność do późnych lat.

Rekrutację uczestników oraz kandydatów na trenerów, którzy będą prowadzić dedykowane im zajęcia sportowe (to oferta wyłącznie dla wykwalifikowanych rehabilitantów i absolwentów akademii wychowania fizycznego) już prowadzą zaangażowane w projekt samorządy miejskie i gminne.

Wybranym w konkursie koordynatorem jest programu jest bydgoski Regionalny Ośrodek Medycyny Sportowej Sportvita. Po jego stronie są szkolenie trenerów, prowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczestników, badania kwalifikacyjne i kontrolne oraz nadzór merytoryczny całości. Sportvita stworzy też platformę edukacyjną ''Aktywny senior województwa kujawsko-pomorskiego''.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum