Kujawsko-Pomorskie: samorząd wyłożył środki na walkę z otyłością u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2011 14:30

Regionalny Program Zwalczania Otyłości u Dzieci i Młodzieży jest realizowany w woj. kujawsko-pomorskim przez dwa szpitale: Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy i Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu.

Kujawsko-Pomorskie: samorząd wyłożył środki na walkę z otyłością u dzieci
Dzięki wsparciu samorządu wojewódzkiego młodzi ludzie mają szansę na fachową diagnozę i porady w zakresie diety oraz wsparcie przy odchudzaniu. Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku na ten cel 210 tys. zł.

- W Polsce rozpoznaje się nadmierną masę ciała u około 15 proc. dzieci, a otyłość u 4 proc. i stale obserwuje się tendencje zwyżkową; problem nadwagi i otyłości dotyka coraz młodszych, nawet dwuletnich dzieci - podkreśliła doktor Danuta Kurylak ze szpitala w Bydgoszczy, która koordynuje program w regionie kujawsko-pomorskim.

Młodzi pacjenci kierowani są na leczenie przez pielęgniarki szkolne, nauczycieli oraz lekarzy rodzinnych. Objęte programem dzieci w wieku od 2 do 18 lat zyskują szansę na zmianę dotychczasowych, szkodliwych przyzwyczajeń żywieniowych.

U osób, które mają podwyższony wskaźnik masy ciała, wykonywane są badania, m.in. poziomu cholesterolu, trójglicerydów, leptyny i glukozy. W ten sposób wykrywa się stany przedcukrzycowe czy zaburzenia hormonalne. Uczestnicy programu są badani również pod kątem zaburzeń ortopedycznych, korzystają z porad psychologa i dietetyka, a każdy z pacjentów objęty jest programem przez 2 lata.

W ramach realizacji projektu prowadzona jest również edukacja w zakresie prawidłowych zachowań zdrowotnych. W spotkaniach edukacyjnych, oprócz dzieci i rodziców, biorą udział także nauczyciele oraz szkolne pielęgniarki. Szkolenia poprowadzą lekarze chorób metabolicznych, dietetycy, psychologowie oraz rehabilitanci.

Dotychczasowe doświadczenia z wdrażania programu są pozytywne: w ubiegłym roku objęto nim w Kujawsko-Pomorskiem prawie półtora tysiąca dzieci i młodzieży. Zarejestrowani uczestnicy schudli w tym czasie łącznie o prawie pół tony.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum