Kujawsko-Pomorskie: program wykrywania tętniaka aorty brzusznej

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia   • 11 września 2015 11:01

Trwają badania w ramach programu profilaktycznego, którego celem jest wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzi sześć lecznic.

Kujawsko-Pomorskie: program wykrywania tętniaka aorty brzusznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2015 roku objęci są mężczyźni z terenu województwa, palący papierosy, w wieku 65-74 lata. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty (o średnicy powyżej 3 cm) będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Program zakłada przebadanie ponad 1,4 tys. osób. Badania potrwają do 10 grudnia lub do wyczerpania limitu. Samorząd województwa przeznaczył na realizację przedsięwzięcia 55 tys. zł.

Koordynatorem projektu, podobnie jak w roku ubiegłym, jest Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Realizatorami programu jest sześć wybranych w drodze konkursu placówek medycznych, które przyjmują pacjentów z  całego regionu.

Więcej: www.kujawsko-pomorskie.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze