Kujawsko-Pomorskie: o zmianach w nocnej opiece będzie głośno nawet w kościele

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 14:50

W województwie kujawsko-pomorskim o zmianach w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej informują - na prośbę Narodowego Funduszu Zdrowia - m.in. księża w kościołach oraz uczelnie wyższe. Przybędą dwa punkty, w których będzie ją można otrzymać.

Kujawsko-Pomorskie: o zmianach w nocnej opiece będzie głośno nawet w kościele
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wszelkie informacje w sprawie zmian są na naszej stronie internetowej - na stronie głównej. Podaliśmy tam również numer telefonu komórkowego, pod którym przez pierwszy weekend, gdy zmiany będą wchodziły w życie, pełniony będzie od piątku od godziny 18.00 do poniedziałku do godziny 8.00 dyżur. Pracownicy NFZ całodobowo będą odpowiadali na wszelkie pytania i wątpliwości pacjentów - informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa kujawsko-pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Poinformowała dodatkowo, że w woj. kujawsko-pomorskim informacje i wykaz placówek, w których można uzyskać nocną i świąteczną pomoc zdrowotną, został wysłany do wszystkich POZ z prośbą o wywieszenie go w miejscach widocznych dla pacjentów nawet po zamknięciu przychodni.

- Informacje posiadają także koordynatorzy ratownictwa medycznego, wszyscy dysponenci karetek, a także księża. To bardzo dobry kanał komunikacji. Księża nam wielokrotnie pomagali - dodała Nawrocka.

Wykazy placówek otrzymały także Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, sanepid, Urząd Wojewódzki oraz uczelnie wyższe.

- Dotarliśmy do bardzo wielu miejsc oraz staraliśmy się przekazać także te informacje w mediach lokalnych. Gdyby ktoś jednak miał kłopot z odnalezieniem miejsc udzielania porad przez dyżurującego lekarza - podany przez nas numer dyżurny jest do dyspozycji - uzupełniła.

W województwie kujawsko-pomorskim pacjenci mogą uzyskać informacje w tej sprawie przez weekend, w którym wchodzą w życie zmiany pod numerem telefonu 695 650 903.

- Mieliśmy do tej pory 24 realizatorów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a od 1 października będzie ich 28 - w tym 24 w sieci (na bazie szpitali). Liczba miejsc udzielania świadczeń wzrośnie z 27 do 29 - wymieniła Nawrocka.

W Bydgoszczy takich miejsce będzie 5, w Toruniu 3, a w innych miastach, m.in. Włocławku, Inowrocławiu, Chełmnie, Żninie, Brodnicy i Grudziądzu - po 1.

Jak informuje NFZ, dyżurujący lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum