Kujawsko-Pomorskie: mieszkańcy regionu częściej chorują na raka

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2011 12:15

Mieszkańcy kujawsko-pomorskiego regionu najczęściej w Polsce umierają na nowotwory oskrzeli, jajnika, sutka i prostaty. Jednym z powodów jest obawa przed lekarzami i zbyt późne wizyty w gabinetach lekarskich.

Kujawsko-Pomorskie: mieszkańcy regionu częściej chorują na raka
Mieszkańcy regionu na raka chorują częściej niż ludzie z innych województw. Pod tym względem plasują się w kraju na trzecim miejscu od końca. Przewodzą w statystyce śmiertelności. Niepokojącym zjawiskiem jest umieralność kobiet na raka oskrzeli i płuc. Jeszcze kilka lat temu ten nowotwór zabijał głównie palących mężczyzn, dziś po papierosa sięga coraz więcej kobiet, stąd śmiertelność i w tej grupie rośnie.

Zdaniem Tomasza Mierzwy, kierownika Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, wysoka śmiertelność wynika ze zbyt późno podjętego leczenia. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana. Wtedy trudno o skuteczną pomoc.

Raport o stanie zdrowia mieszkańców województwa został przedstawiony podczas konferencji organizowanej z okazji Światowego Dnia Zdrowia.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum