Kujawsko-Pomorskie: konsultant wojewódzki ostrzega, że psychiatria jest "o krok od katastrofy"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2020 14:15

W Kujawsko-Pomorskiem tylko w 2018 r. aż 281 osób popełniło samobójstwo. W tym samym czasie na drogach w regionie zginęło w wypadkach o ponad sto osób mniej. U większości podejmujących próby samobójcze diagnozuje się problemy ze zdrowiem psychicznym. - Jesteśmy o krok od katastrofy - twierdzi prof. Aleksander Araszkiewicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii.

- Jesteśmy o krok od katastrofy - twierdzi prof. Aleksander Araszkiewicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii. Fot. Archiwum

Dane na temat stanu zabezpieczenia psychiatrycznego w Bydgoszczy i województwie prof. Araszkiewicz przedstawił bydgoskim radnym podczas ostatniej komisji ds. rodziny, polityki społecznej i zdrowotnej. Stwierdził, że możliwość zapewnienia płynności świadczeń i pomocy osobom z problemami zdrowia psychicznego "wisi na włosku".

Powody tego stanu rzeczy to według profesora, niedofinansowanie opieki psychiatrycznej i zbyt mała liczba lekarzy. Wylicza, że w Bydgoszczy jest tylko 110 specjalistów psychiatrów, z czego tylko 11 zajmuje się psychiatrią dzieci i młodzieży. Tymczasem - jak podkreśla profesor - w tej grupie wiekowej (do 18 roku życia) pomocy psychiatrycznej wymaga już co trzeci spośród blisko 53,5 tys. mieszkańców Bydgoszczy.

Prof. Araszkiewicz ocenia, że jest też za mało szpitalnych łóżek. "Normą jest 115 proc. obłożenie oddziałów i umieszczanie pacjentów w stanach zagrażających życiu w szpitalach odległych o setki kilometrów" - mówi cytowany przez Gazetę Wyborczą.

W Kujawsko-Pomorskiem w 2014 r. odnotowano 326 prób samobójczych, w 2018 - już 413, zaś rok później - zaledwie o 12 mniej. U niemal wszystkich rozpoznano różne zaburzenia psychiatryczne: depresję, chorobę afektywną dwubiegunową, zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenia osobowości, zaburzenia lękowe.

Na zaburzenia psychiczne w Polsce choruje szacunkowo (włączając dzieci, młodzież i seniorów) ok. 12 mln Polaków - czytamy w GW. Według danych sprzed dwóch lat codziennie 1,7 mln dorosłych Polaków bierze leki przeciwdepresyjne.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum