Kujawsko-Pomorskie: dłuższe kolejki w placówkach chirurgii jednego dnia

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2012 13:16

W 52 placówkach w regionie prowadzona będzie w tym roku chirurgia jednego dnia. Jednostek takich było więcej, ale NFZ odrzucił aż 22 oferty - opisuje "Gazeta Pomorska".

W ramach chirurgii jednego dnia przeprowadza się m.in. usuwanie zaćmy, są wycinane torbiele z jajników oraz przeprowadzane operacje żylaków i przepuklin.

Ale od stycznia placówki przeprowadzające zabiegi jednodniowe muszą dostosować się do nowych przepisów. Obostrzenia dotyczą m.in. wymagań lokalowych. Niestety, nie wszystkie jednostki były w stanie je spełnić. W efekcie aż 22 nie dostały kontraktu.

W niewiele lepszej sytuacji znajdują się również placówki, które podpisały umowę z NFZ. Powodem są zbyt niskie kontrakty.

Do tej pory na operację żylaków i przepuklin chory np. w NZOZ-ie "Chirurgia Jednego Dnia" w Golubiu-Dobrzyniu czekał około 2 lat. Jak informuje placówka, zaproponowana przez Fundusz umowa sprawi, że pacjenci będą czekać 4,5 roku.

Z podobnym scenariuszem muszą liczyć się osoby potrzebujące operacji zaćmy. W ramach chirurgii jednego dnia wykona ją bowiem mniej niż dotychczas placówek. W samej Bydgoszczy NFZ odrzucił oferty trzech NZOZ-ów. W mieście zostały tylko dwa punkty, w których zaćma zostanie zoperowana w ciągu dnia.

Więcej: www.pomorska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum