Kujawsko-Pomorskie: 11 tys. bezpłatnych badań kolonoskopowych do wykorzystania

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2021 15:30

Ponad 11 tys. mieszkańców regionu może jeszcze skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Badania realizuje 17 placówek medycznych.

Kujawsko-Pomorskie: 11 tys. bezpłatnych badań kolonoskopowych do wykorzystania
Z bezpłatnych badań skorzystało już ponad 13 tys. osób. Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego - w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia - podaje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Co ważne, nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną jednostkę spośród placówek w Białych Błotach, Brodnicy, Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Świeciu, Toruniu, Tucholi i Włocławku.

Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W ramach programu przebadanych ma zostać blisko 25 tys. mieszkańców województwa. Z bezpłatnych badań skorzystało już ponad 13 tys. osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum