Kto ma kupić leki dla pacjenta w szpitalu? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia04 grudnia 2022 20:21

Kto ma obowiązek zapewnić pacjentowi leki w trakcie pobytu w szpitalu? Wątpliwości w tym zakresie rozstrzygnął Rzecznik Praw Pacjenta: obowiązek leży po stronie placówki medycznej. - Leki i wybory medyczne w szpitalu przysługują pacjentowi także, jeśli w trakcie pobytu okaże się, że pojawiły się tzw. schorzenia współistniejące. Również, jeśli leczy się on przewlekle lub jest w trakcie terapii -dodaje.

Kto ma kupić leki dla pacjenta w szpitalu? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości
Kto zapewnia pacjentowi leki w trakcie pobytu w szpitalu? Przepisy są jasne Fot. Shutterstock
  • Czy szpital ma obowiązek zapewnić pacjentowi leki w trakcie hospitalizacji - na pytanie odpowiedział Rzecznik Praw Pacjenta
  • — Szpital ma obowiązek bezpłatnego zapewnienia leków i wyrobów medycznych, jeśli są one konieczne do leczenia schorzenia, które jest przyczyną hospitalizacji pacjenta lub do udzielenia mu świadczenia zdrowotnego — wskazuje RPP
  • - Ponadto leki i wybory medyczne w szpitalu przysługują pacjentowi, jeśli w trakcie jego pobytu okaże się, że u pacjenta pojawiły się tzw. schorzenia współistniejące. Także, jeśli leczy się on przewlekle lub jest w trakcie terapii - dodaje

Kto zapewnia pacjentowi leki w trakcie pobytu w szpitalu? 

Czy szpital ma obowiązek zapewnić pacjentowi leki w trakcie hospitalizacji - na pytanie w tej sprawie odpowiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

- Pacjent, który został przyjęty na oddział szpitalny, powinien mieć zapewnione leczenie - stwierdza RPP. Podkreśla przy tym, że "powinno być ono zagwarantowane w takim zakresie, jaki wynika z oceny jego stanu zdrowia oraz wskazań medycznych".

— Szpital ma obowiązek bezpłatnego zapewnienia leków i wyrobów medycznych, jeśli są one konieczne do leczenia schorzenia, które jest przyczyną hospitalizacji pacjenta lub do udzielenia mu świadczenia zdrowotnego — wskazuje Rzecznik.

- Ponadto leki i wybory medyczne w szpitalu przysługują pacjentowi, jeśli w trakcie jego pobytu okaże się, że u pacjenta pojawiły się tzw. schorzenia współistniejące. Także, jeśli leczy się on przewlekle lub jest w trakcie terapii -dodaje.

RPP podkreśla, że "niedopuszczalne jest pozostawienie pacjenta bez opieki i leczenia w odniesieniu do występujących schorzeń współistniejących".

- Nie ma w tym momencie znaczenia, czy pacjent zachorował przed czy w trakcie pobytu w szpitalu — dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum