Kto leczy urazy piłkarzy reprezentacji Polski?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2018 11:58

Jeden z najsłynniejszych obecnie polskich ortopedów, dr Jacek Jaroszewski, lekarz polskiej kadry piłkarskiej ma 45 lat i urodził się w Poznaniu - przedstawia sylwetkę specjalisty Gazeta Wyborcza.

Poznań: lekarz Jacek Jaroszewski leczy piłkarzy reprezentacji Polski. Fot. Selma Bears/Flickr (CC BY 2.0)

Jego matką jest profesor matematyki UAM Magdalena Jaroszewska, a ojcem patomorfolog Jan Jaroszewski. Lekarzem psychiatrą był też jego dziadek Zdzisław.

Słynny dziś lekarz pierwszą pracę po studiach znalazł w poznańskim Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi. Operować nauczył go prof. Andrzej Nowakowski, a w klinice prof. Jacka Kruczyńskiego, jeszcze przed trzydziestką, zrobił doktorat z nowych metod leczenia chrząstki stawowej.

Kariera dr. Jaroszewskiego jako lekarza sportowców rozpoczęła się właśnie od pracy w tej klinice. Do prof. Kruczyńskiego przyjeżdżali bowiem na konsultacje piłkarze. Dr Jackowski już wtedy interesował się urazami sportowymi, zwłaszcza kontuzją więzadeł, mięśni, ścięgien, chrząstki stawowej.

Większość klubów nie miała wówczas własnych lekarzy, dlatego pojechał do Grodziska Wielkopolskiego i umówił się ze Zbigniewem Drzymałą, prezesem Groclinu, że przez pół roku będzie pracował u niego za darmo. Jeśli po tym czasie uzna, że jest mu potrzebny, to go zatrudni. Po roku otrzymał etat.

Fama o fenomenalnym, młodym lekarzu z Poznania poszła w Polskę. W 2008 Leo Beenhakker, selekcjoner reprezentacji Polski, zaproponował Jackowi Jaroszewskiemu stanowisko lekarza kadry narodowej piłki nożnej. Jaroszewski pracuje w kadrze z przerwą od dekady.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum