Kształcenie ratowników medycznych w kierunku pielęgniarskim to zły pomysł

Autor: Edyta Wcisło • • 24 sierpnia 2015 14:51

Polska Rada Ratowników Medycznych stanowczo odrzuca propozycję przekwalifikowywania bardzo dobrze wykształconych ratowników medycznych i kształcenia tej grupy zawodowej w kierunku zawodu pielęgniarki - pisze Edyta Wcisło, przewodnicząca PRRM w stanowisku skierowanym do ministra zdrowia.

Kształcenie ratowników medycznych w kierunku pielęgniarskim to zły pomysł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W nawiązaniu do doniesień medialnych zawartych w różnych publikacjach, a dotyczących koncepcji Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej w zakresie propozycji studiów wyrównawczych na kierunku pielęgniarstwo, a dedykowanych ratownikom medycznym, którzy mogliby uzyskiwać w drodze takiej ścieżki kształcenia prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, proszę przyjąć poniższe stanowisko - apeluje w piśmie do PRRM w piśmie do resortu zdrowia.

Obecny system kształcenia w zawodzie ratownika medycznego pozwala na uzyskanie przez absolwenta takiego kierunku wiedzy i umiejętności oraz kompetencji zawodowych na bardzo wysokim poziomie. Zakres ten obejmuje wiele obszarów będących zbieżnymi z potrzebami, z którymi boryka się obecny system ochrony zdrowia w zakresie deficytu kadry medycznej.

Czytaj: Ratownicy medyczni: są inne sposoby niż zrobienie z nas pielęgniarek

Polska Rada Ratowników Medycznych już od dawna zabiega o szersze usankcjonowanie prawne zawodu ratownika medycznego w polskim systemie ochrony zdrowia.

Obecnie tylko zapisy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz ustawy o Bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych czy ustawy o Bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, umocowują zawód ratownika medycznego w zakresie jego uprawnień i to tylko w konkretnych miejscach.

To rozwiązanie jest dalece niewystarczające i blokuje zarówno ratownikom medycznym jak i podmiotom leczniczym możliwość swobodnego wykorzystania tej grupy zawodowej do realizacji świadczeń zdrowotnych, do których bez wątpienia są dobrze przygotowani.

Zaznaczyć przy tym należy, że to ratownicy medyczni jako jedyna grupa zawodowa w obszarze ochrony zdrowia jest rozliczana ustawowo z obowiązku permanentnego doskonalenia zawodowego.

Polska Rada Ratowników Medycznych postuluje zwiększanie kompetencji ratownika medycznego, przez nadawanie dodatkowych uprawnień w drodze np. kursów czy odpowiednio zorganizowanych i certyfikowanych szkoleń.

Przyjęcie takich rozwiązań w połączeniu z powstaniem ustawy o zawodzie ratownika medycznego i powstanie samorządu tej grupy zawodowej w ocenie środowiska byłoby ważnym i odpowiedzialnym krokiem dla uregulowania tego zawodu, ale również działałoby dla szeroko pojętego i należycie rozumianego dobra pacjenta.

Polska Rada Ratowników Medycznych nie rekomenduje pomysłu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej w kierunku tworzenia specjalnej ścieżki kształcenia w zawodzie pielęgniarki dla grupy zawodowej ratowników medycznych.

Edyta Wcisło
Przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze