Krynica Zdrój: najpierw karetką, potem taksówką

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia   • 30 września 2009 09:30

Szpital im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju nie ma własnej karetki. Kiedy pacjent krynickiego szpitala musi być przetransportowany do placówki specjalistycznej, lecznica wzywa karetkę z Nowego Sącza, czeka i wysyła z chorym swojego lekarza.

Krynica Zdrój: najpierw karetką, potem taksówką
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdy pacjent zostaje w Krakowie, Tarnowie czy Gorlicach, krynicki lekarz wraca ambulansem tylko do Nowego Sącza, by potem do odległej o 40 km lecznicy w Krynicy-Zdroju dostać się... taksówką – podaje Gazeta Krakowska.

Za kurs taksówką płaci krynicki szpital od 100 zł do 150 zł. Takich kursów, jak przyznaje Alicja Jarosińska, dyrektor krynickiej lecznicy, w miesiącu jest średnio siedemnaście. Standardowy transport pacjentów, którym nie muszą towarzyszyć lekarze, prowadzi firma prywatna, z którą szpital ma podpisaną umowę. Zwykle zajmuje się dowożeniem pacjentów na dializy czy badania tomograficzne.

W Krynicy-Zdroju jest podstacja Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, ale jej karetki nie mogą służyć do przewożenia pacjentów pomiędzy szpitalami, bo zabrakłoby ich do ratowania ofiar wypadków czy nagłych zachorowań. Dlatego do krynickiej lecznicy wzywane są karetki z Nowego Sącza, co zajmuje nawet 45 minut.

Jak wyjaśnia Jarosińska, lekarz jedzie w niej w służbowym ubiorze z oddziału.

– Kiedy chory zostaje w specjalistycznej lecznicy, nie ma sensu, by stacjonujący w Nowym Sączu kosztowny ambulans wiózł medyka do odległej Krynicy. Nie można też lekarza w szpitalnym ubiorze zostawić na ulicy w Sączu, by dalej jechał autobusem.

Józef Zygmunt, członek zarządu powiatu nowosądeckiego, przyznaje, że szpital powinien mieć karetkę. To jednak wydatek ok. 250 tys. zł. Tymczasem szpital wydaje na taksówki ok. 1,5 tys. zł  miesięcznie, czyli rocznie 18 tys. złotych!

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum