Krotoszyn: będzie pierwsza w Polsce strefa "zero"? Wojewoda rozważa

Autor: JW, krotoszyn.naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2020 13:18

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk nie wyklucza odcięcia powiatu krotoszyńskiego od świata, czyli de facto stworzenia pierwszej w Polsce strefy "zero". Na ten niewielki powiat przypada blisko 30 procent wszystkich przypadków zachorowań w woj. wielkopolskim. Głównym ogniskiem zakażeń jest szpital.

Na niewielki powiat przypada blisko 30 procent wszystkich przypadków zachorowań w woj. wielkopolskim. Fot. leo2014/pixabay

W powiecie krotoszyńskim w Wielkopolskiem mieszka 78 tys. ludzi. Jeszcze w piątek (3 kwietnia) zakażenie koronawirusem potwierdzono u 46 mieszkańców. W niedzielę (5 kwietnia) liczba zakażeń niemal się podwoiła - wzrosła do 83. To niemal dwa razy więcej.

Spora część zakażonych to pacjenci Szpitala Powiatowego w Krotoszynie.

Na poniedziałek (6 kwietnia) zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojewody wielkopolskiego, burmistrza Krotoszyna, dyrektora szpitala, służb sanitarnych i policji.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk cytowany przez krotoszyn.naszemiasto.pl, powiedział: "Na tym etapie nie ma decyzji o tym, by powiat stał się strefą zero, ale musimy podjąć działania, które zredukują rozprzestrzenianie się koronawirusa na tym terenie (...) Takie decyzje podejmuje rząd. To radykalny i trudny krok, dlatego takich deklaracji nie jestem w stanie złożyć, bo zależą one od wielu czynników". 

Dodał, że wielu mieszkańców z okolic Krotoszyna przemieszcza się do innych powiatów, aby tam zrobić zakupy.

Bardzo zła sytuacja "zakażeniowa" panuje w miejscowym szpitalu powiatowym. Pierwszy chory trafił tu w połowie marca - niestety rodzina nie przyznała się ratownikom medycznym, że miał kontakt z osobą z zagranicy. 85-letni mężczyzna trafił do izolatki - stamtąd karetka zawiozła go do szpitala w Kaliszu, gdzie po tygodniu zmarł.

W niedzielę (5 kwietnia) szpital opublikował na swojej stronie internetowej komunikat ws. zakażeń.

"Informujemy, że Zakład Opieki Paliatywnej i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krotoszynie znajdują się w kwarantannie ze względu na stwierdzenie tam przypadków zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2. Wewnątrz budynku od rana znajdowało się 23 chorych i 7 osób personelu. Wśród chorych badania wykazały 17 wyników pozytywnych, 1 wynik ujemny, na 5 wyników nadal czekamy" - czytamy. Lecznica przyznała, że wśród personelu ZOP i ZOL znajduje się 5 osób z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa, a jedna z osób zakażonych zmarła. 

W poniedziałek (6 kwietnia) szpital poinformował, że 15 osób zostało przetransportowanych do szpitala zakaźnego, 7 chorych jeszcze przebywa w ZOP i ZOL. Zaznaczono, że trwa przewożenie (ewakuacja) pacjentów z wynikami pozytywnymi. Specjalnymi karetkami transportowani są oni na oddział zakaźny w Poznaniu.

W Krotoszynie zamknięta została także komenda policji - z powodu zbyt wielu zakażonych funkcjonariuszy.

W poniedziałek, podczas 9. posiedzenia Sejmu, o sytuację w Krotoszynie i o ewentualną pomoc, m.in. dla personelu medycznego powiatowego szpitala, pytał w wystąpieniu poseł Wiesław Szczepański (SLD). 

- To miasto zostało samo, właściwie bez pomocy. W jaki sposób chcecie państwo pomagać takiej miejscowości? - pytał. 

Odpowiedzi udzielił mu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że każdy medyk, który ma podejrzenie zetknięcia się z koronawirusem i wysokie prawdopodobieństwo, ma prawo w pierwszej linii do testów, do tzw. szybkiej ścieżki. Informacja nt. innych rozwiązań dotyczących Krotoszyna jednak nie padła.

Krotoszyn położony w południowej Wielkopolsce, około 108 km na południe od Poznania i około 26 km na zachód od Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto liczy niecałe 30 tys. mieszkańców, zaś powiat - ok. 77 tys.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum