Krosno: pierwszy w szpitalu zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty

Autor: Nowiny24/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2020 13:54

W Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg radykalnego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty z powodu nowotworu, przy użyciu laparoskopu. Ta metoda wiąże się z mniejszą utratę krwi, skróconym czasem hospitalizacji i szybszym powrotem pacjenta do zdrowia.

Fot. archiwum

Rak pęcherza moczowego jest siódmym najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn a jedenastym dla kobiet i mężczyzn łącznie. Kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium konieczne jest usunięcie całego pęcherza moczowego wraz z prostatą, a następnie wytworzenie nowej drogi odprowadzania moczu.

Mieszkańcy regionu oczekują, że miejscowa lecznica będzie otwarta na nowości terapeutyczne. W odpowiedzi na te oczekiwania szpital sukcesywnie wprowadza nowoczesne metody leczenia, zwłaszcza procedury minimalnie inwazyjne, m.in. w urologii, chirurgii, laryngologii.

Jednym z nich jest właśnie zabieg radykalnej cystektomii (wycięcie pęcherza) metodą laparoskopową. Procedura ta jest dla pacjenta bezpieczniejsza niż w przypadku przeprowadzenia tożsamego zabiegu metodą klasyczną. Wykonuje się ją przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych.

Więcej: nowiny24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum