Kraska: nowe punkty pobrań próbek w namiotach przed szpitalami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2020 16:32

Uruchomiona została nowa mobilna forma badań. - Chcemy, żeby przed każdym szpitalem w Polsce, gdzie są rozstawione namioty do triażu, aby w tym miejscu powstały punkty pobrań próbek - powiedział w sobotę (25 kwietnia) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformował Kraska podczas konferencji prasowej, przez ostatnią dobę wykonanych zostało 14 tys. testów na obecność koronawirusa. Podkreślił, że jest 86 laboratoriów w Polsce, które mają zdolność wykonywania badań 25 tys. próbek na dobę. Dlatego - zauważył - można robić ich więcej i o to zaapelował do pracowników medycznych.

Jak dodał, uruchomiona została nowa mobilna forma badań. - Chcemy, żeby przed każdym szpitalem w Polsce, gdzie są rozstawione namioty do triażu, aby w tym miejscu powstały te punkty pobrań próbek - tłumaczył Kraska. Podkreślił, że w początkowej fazie funkcjonowania przeznaczone są one dla osób w kwarantannie. Wyjaśnił, że "np. w 12 dobie kwarantanny osoba nią objęta może podjechać samochodem i bez wysiadania z niego mieć pobraną próbkę; wynik otrzymany w dwa dni pokaże, czy dalej ma zostać w kwarantannie".

- Badania te będą refundowane przez NFZ i chcemy, aby działały między godz. 8 a 18 - dodał. Wyraził jednocześnie nadzieję, że to zwiększy ilość pobrań w Polsce.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 11 067 osób, z których 499 zmarło. 

Dorota Stelmaszczyk

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum