Kraków znów spowity smogiem

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2015 09:51

Jakość powietrza nad Krakowem w czwartek wieczorem (3 grudnia) ponownie uległa pogorszeniu. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wydał ostrzeżenie dla Krakowa i Małopolski Południowo-Wschodniej.

Kraków znów spowity smogiem

Po godzinie 23 w czwartek (3 grudnia) we wszystkich trzech stacjach monitorujących poziom zanieczyszczeń odnotowano znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm pyłami PM 10 i PM 2,5.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego poinformował o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m3) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Jak ostrzega Zespół osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza to: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Te osoby w razie pojawienia się smogu powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni, osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum