Radio Kraków/Rynek Zdrowia | 21-04-2016 15:12

Kraków: zagraniczni pacjenci to kłopot dla SOR-ów

Szpitalne Oddziały Ratunkowe nie mogą odmówić pomocy i zanim zapytają o ubezpieczenie, ratują życie i zdrowie. Jeśli pacjent jest nieubezpieczony, szpital powinien mu wystawić rachunek. Część zagranicznych pacjentów podaje jednak fałszywe dane, przez co dokument nigdy nie dociera do odbiorcy - informuje Radio Kraków.

Szacuje się, że w lipcu na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa może przyjechać nawet 2 mln osób. Krakowskie SOR-y czeka nie lada wyzwanie. Fot. Archiwum

Takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza w przypadku obcokrajowców, którzy przyjechali do Krakowa jako turyści i potrzebują nagłej pomocy lekarskiej. Szpitale wysyłają rachunki na adres podany przez pacjenta, a gdy przesyłka pozostaje bez odpowiedzi, placówki proszą o pomoc ambasady.

Maria Włodkowska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie twierdzi na antenie Radia Kraków, że nie są to kwoty na tyle wysokie, że uniemożliwią funkcjonowanie szpitala, ale także nie na tyle niskie, by można je było "przełknąć".

Jeśli zagraniczny turysta jest ubezpieczony lub płaci płaci przy wypisie ze szpitala, wszystko odbywa się płynnie. Szpital wysyła informację do NFZ, a ten kontaktuje się ze swoim odpowiednikiem w danym kraju. Takich osób było w Małopolsce w 2015 r. 12,5 tys., a koszt świadczeń dla tych pacjentów wyniósł ponad 12,3 mln zł.

Więcej: www.radiokrakow.pl