Rynek Zdrowia | 18-05-2019 19:03

Kraków: zabieg wycięcia tarczycy przy użyciu neuromonitoringu w szpitalu miejskim

21 maja na Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej z Onkologią Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, przy ul. Prądnickiej 35-37 odbędą się pierwsze w Polsce zabiegi endoskopowego wycięcia tarczycy z dostępu przez przedsionek jamy ustnej przy użyciu neuromonitoringu.

Fot. archiwum

Zespół prof. Marcina Barczyńskiego z udziałem prof. Gianlorenzo Dionigiego (Włochy) i prof. Ozera Makaya (Turcja) zoperuje dwie pacjentki z guzem w prawym płacie tarczycy. Z racji młodego wieku pacjentki zdecydowały się na zabieg endoskopowy, który pozwala uniknąć szpecącej blizny na szyi. Dodatkowo, wspomaganie metodą śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych gwarantuje, że pacjentki będą miały zachowany niezmieniony głos po operacji.

- Neuromonitoring powinno się stosować w operacjach z wysokim ryzykiem uszkodzenia nerwów krtaniowych, czyli na przykład wola nawrotowego, zaawansowanych nowotworów tarczycy, wznowy raka tarczycy czy też u pacjentów z chorobą Hashimoto, wolem nadczynnym, czy chorobą Gravesa-Basedowa - mówi prof. Barczyński. W Polsce ta technika stosowana jest w co piątej operacji tarczycy.