Kraków: zabieg hipotermii u 44-letniej pacjentki Szpitala Uniwersyteckiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2011 20:12

44-letnią pacjentkę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia poddano zabiegowi hipotermii. Jak podkreślają lekarze to nowatorska metoda, która pozwala uniknąć bądź zmniejszyć uszkodzenia mózgu po reanimacji.

Kraków: zabieg hipotermii u 44-letniej pacjentki Szpitala Uniwersyteckiego

Hipotermia polegała na celowym schłodzeniu temperatury ciała do ok. 33 stopni Celsjusza i utrzymaniu takiego stanu przez 24 godziny. Zapobiegła lub ograinczyła powstanie uszkodzeń neurologicznych i powstrzymała rozwój niekorzystnych procesów, spowodowanych zatrzymaniem krążenia u pacjentki.

- Pacjentka idąc ulicą doznała zatrzymania krążenia. Była reanimowana i nieprzytomna z podejrzeniem zawału serca trafiła na kardiologię - powiedział prof. Dariusz Dudek, kierownik Zakładu Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego. 

- Procedury kardiologiczne - zabieg koronarografii - wykonaliśmy dla ratowania serca, a nowością było zastosowanie hipotermii, żeby zmniejszyć uszkodzenia mózgu - dodał. 

Po ośmiu dniach leczenia pacjentka opuściła szpital. 

Hipotermia jest procedurą stosowaną w wielu krajach u chorych po zatrzymaniu krążenia. Zabieg hipotermii jest bezpieczny dla pacjenta, przeciwskazaniami są ciąża czy ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przypomnijmy, że pierwszy zabieg hipotermii leczniczej u pacjenta po nagłym zatrzymaniu krążenia w Polsce został wykonany w Instytucie Kardiologii w Aninie, a kolejny w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym - na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej.

W marcu br. miało tam miejsce pierwsze w historii ośrodków kardiologicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zastosowanie profesjonalnego urządzenia do utrzymywania hipotermii leczniczej u nieprzytomnego chorego po nagłym zatrzymaniu krążenia.

Stosowanie kontrolowanego obniżenia temperatury u pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia znajduje swoje uzasadnienie w aktualnie obowiązujących wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologii oraz Europejskiej Rady Resuscytacji. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum