Kraków: za testy zapłacili z własnej kieszeni. Pytają, dlaczego sanepid nie uwzględnia ich wyników

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 10:33

Mieszkańcy Krakowa i okolic, którzy zdecydowali się na wykonanie na własny koszt testów w kierunku zakażenia koronawirusem wskazują, że Sanepid nie przyjmuje do wiadomości wyników testów przesiewowych.

Wiele firm medycznych wykonuje szybkie testy diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2 Fot. Shutterstock

W Krakowie wiele firm medycznych wykonuje szybkie testy diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2. Taką usługę ma w ofercie np. Diagnostyka - największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych. W skali kraju przebadali już kilka tysięcy pacjentów, w samym Krakowie - około 2 tys. osób. Testy wykonuje też Szpital Dworska. Z oferty tej placówki skorzystało już ok. 600 osób.  Tymczasem, jak podaje Gazeta Wyborcza, wyniki tych testów nie są uwzględniane przez krakowski Sanepid.

Powinno się to jednak wkrótce zmienić. W środę (22 kwietnia) na konferencje prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia, mając na uwadze konieczność zwiększenia liczby badań, prowadzi prace nad rozporządzeniem, które umożliwi każdemu laboratorium w kraju wykonywanie testów komercyjnych. Warunkiem ich wykonywania będzie walidacja tych testów w PZH.

- Obecnie jeśli mamy próbkę dodatnią pochodzącą z komercyjnego badania, weryfikujemy ją i w wypadku otrzymania ponownego wyniku dodatniego dołączamy do raportów. Chcemy jednak, żeby wszystkie próbki były walidowane. Zastanawiamy się też czy nie wprowadzić pułapu cenowego dla testów komercyjnych - mówił Andrusiewicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum