Kraków: z okazji Światowego Dnia Tarczycy bezpłatne badania w SU

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2013 11:34

Z bezpłatnych badań usg i laboratoryjnych tarczycy oraz konsultacji endokrynologicznych można skorzystać 25 maja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Kraków: z okazji Światowego Dnia Tarczycy bezpłatne badania w SU
Podobnie jak w ubiegłych latach, Oddział Kliniczny Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego włącza się w ten sposób w obchody Światowego Dnia Tarczycy. Każdego roku akcja dedykowana jest szczególnej grupie pacjentów. Tym razem skierowana jest do kobiet pod hasłem "Choroby tarczycy i płodność".

Na schorzenia gruczołu tarczycy cierpi na świecie ponad 300 milionów osób. Choroby te, obejmujące zarówno zaburzenia budowy tarczycy, jak i funkcji tego gruczołu, należą do najczęstszych schorzeń endokrynologicznych. Kilkakrotnie częściej obserwuje się je w grupie kobiet.

W badaniach przeprowadzonych przez Klinikę Endokrynologii CM UJ w latach 1989-90 i 1997-99 wykazano w populacji krakowskiej znaczący wzrost częstości występowania wola guzkowego oraz zaburzeń funkcji tarczycy w postaci nadczynności i niedoczynności tego gruczołu. Przeprowadzone w latach 2007-2010 badania profilaktyczne kobiet mieszkających w Krakowie powyżej 40 roku życia, również potwierdziły te obserwacje.

Zaburzenia funkcji tarczycy wpływają szczególnie niekorzystnie na układ krążenia, dlatego - aby zapobiec ewentualnym powikłaniom - ważne jest ich wczesne rozpoznanie i leczenie. Szczególne znaczenie ma to w przypadku kobiet w wieku reprodukcyjnym, prawidłowa funkcja tarczycy jest bowiem niezbędna dla właściwego przebiegu ciąży i rozwoju płodu.

Rejestracja do badań odbywać się będzie w czwartek i piątek (16 i 17 maja) oraz w poniedziałek (20 maja).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum