Kraków: wysokie czynsze zagrożeniem dla... wykonywania testów na HIV

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2009 09:42

Krakowski Oddział Towarzystwa Rozwoju Rodziny, który wykonuje anonimowe i bezpłatne testy na HIV, walczy o przetrwanie. Wszystkiemu winna podwyżka czynszu za lokal wynajmowany przez placówkę.

Badania finansuje Krajowe Centrum ds. AIDS, czyli rządowa agenda koordynująca walkę z tą chorobą. Pieniądze, między innymi, na testy i wynagrodzenia dla personelu medycznego pochodzą z jej budżetu, ale na utrzymanie samej placówki, np. na czynsz, Towarzystwo Rozwoju Rodziny musi zapracować sobie samo – pisze Gazeta Wyborcza.

– W ostatnim czasie bardzo wzrosły koszty wynajmu lokalu. Obecnie wynoszą prawie trzy tysiące złotych. Mamy olbrzymi problem, żeby podołać takiemu wydatkowi – mówi Halina Polaska, szefowa krakowskiego oddziału towarzystwa.

Na finansowanie badań (na cały rok) z kasy Krajowego Centrum przeznacza się 37,6 tys. zł. Dlatego budżet na roczne badania, to prawie równowartość rocznego czynszu po podwyżce.

Towarzystwo Rozwoju Rodziny zawsze miało dodatkowe źródła utrzymania, ale w obecnej sytuacji pieniędzy z tych źródeł nie wystarczy. Placówka prosiła o pomoc samorząd lokalny. Rozmawiano z wojewodą i samorządowcami.

Po jednej z takich rozmów wrócili wstrząśnięci:

– Pewien radny tłumaczył nam, że tegoroczny priorytet to zdrowa żywność. Gdybyśmy chcieli np. propagować profilaktykę pod tym kątem, to pieniądze by się znalazły – opowiada jeden z pracowników. – Ale robimy testy na HIV i na sałatki raczej się nie przerzucimy.

W ubiegłym roku towarzystwo przebadało prawie 850 osób czyli dwa razy więcej, niż zakładał plan i budżet. U 11 wykryto zakażenie.

– W całej Polsce finansujemy 27 punktów konsultacyjno-diagnostycznych takich, jak ten w Krakowie. Wiadomo, że środki finansowe z budżetu są ograniczone, namawiamy więc organizacje prowadzące te punkty, żeby szukały wsparcia np. w samorządzie – mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. – Mamy wspaniałe doświadczenia ze współpracy z samorządami Wrocławia czy Gdańska. Zawsze możemy liczyć tam na pomoc.

Krakowscy samorządowcy w rozmowie z mediami też zapewniają, że pomogą.

– Profilaktyka HIV i AIDS to tak ważny problem, że będziemy starali się rozwiązać wszystkie trudności, jakie ma towarzystwo –obiecuje Paweł Lipowski z wydziału zdrowia krakowskiego magistratu. – Czekamy na oficjalne pismo z prośbą o pomoc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum