Kraków: wszczepili łąkotkę niepełnoletnim pacjentom

Autor: Dziennik Polski, KR/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2011 12:15

Lekarze z oddziału ortopedyczno-urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przeprowadzili jedne z pierwszych w Polsce zabiegów wszczepienia biologicznej łąkotki u niepełnoletnich pacjentów.

Kraków: wszczepili łąkotkę niepełnoletnim pacjentom

Jak informuje Dziennik Polski, wszczepienie biologicznej łąkotki daje pacjentowi szansę na odbudowanie struktury przypominającej jego naturalną łąkotkę. W przyszłości ma to zabezpieczyć pacjenta przed zmianami zwyrodnieniowymi kolana.

Prokocimska lecznica jest jedyną w Polsce południowej i prawdopodobnie pierwszą w Polsce placówką, która wykonała zabieg u pacjentów niepełnoletnich.

Pierwsza dwójka pacjentów, której wszczepiono biologiczną łąkotkę to siedemnastolatkowie. Chłopak z sukcesem zakończył już rehabilitację. Dziewczyna jest w trakcie rehabilitacji, wkrótce powróci do aktywności.

Jak podkreśla w rozmowie z Dziennikiem Polskim dr Bartłomiej Kowalczyk, zastępca ordynatora oddziału ortopedyczno-urazowego prokocimskiej lecznicy, kilkanaście lat temu uważano, że uszkodzoną łąkotkę można bezkarnie wyciąć i ból minie.

Obecnie ortopedzi wiedzą, że staw kolanowy nie jest w stanie długo funkcjonować bez łąkotki. Po kilku, kilkunastu latach ulega zwyrodnieniu. Rekonstrukcja łąkotki ma zapobiegać wtórnemu zniszczeniu chrząstek stawowych kolana.

- Na zabieg oczekuje kilku niepełnoletnich pacjentów. Są to najczęściej młodzi ludzie, którzy doznają urazów kolana podczas uprawiania sportu. W wielu ośrodkach uszkodzoną łąkotkę po prostu się usuwa, co w przyszłości skutkuje pojawieniem się zwyrodnień i problemami z poruszaniem się. Dzięki implantowi pacjenci odzyskują całkowitą sprawność - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Oberc, rzecznik lecznicy.

Jako przykład podaje przypadek 17-letniej pacjentki, która boleśnie stłukła kolano podczas treningu siatkarskiego. Dziewczyna miała zerwane więzadło krzyżowe przednie, zniszczone łąkotki: boczną i przyśrodkową. Tej ostatniej nie dało się naprawić.

- Obecnie kilka tygodni po wszczepieniu jej biologicznego implantu łąkotki pacjentka wraca do sprawności, nie odczuwa już bólu - podsumowuje rzecznik.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum