Kraków: wolontariusze na jednośladach będą wspierać pogotowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2010 13:29

Wojewoda małopolski zdecydował, że ratownicy medyczni na motocyklach i rowerach ponownie będą działać w ścisłym porozumieniu z Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Ratownicy na motocyklach i rowerach z grupy Fundacji R2 współpracowali już z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym, ale na początku roku przestali być powiadamiani o wypadkach, gdyż przepisy zabraniają współpracy dyspozytorów pogotowia z wolontariuszami.

Wojewoda Stanisław Kracik zdecydował, że ratownicy z Fundacji R2 będą wzywani na miejsce zdarzenia przez dyspozytora CPR, jeśli uzna on, że sytuacja tego wymaga. Równolegle będzie on przekazywał informację o zdarzeniu Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu i innym służbom.

– Jeżeli oni deklarują czas dojazdu do poszkodowanego od 3 do 5 minut, to nie ma najmniejszych powodów, żeby ich nie zawiadamiać równolegle z pogotowiem. To jest uzupełnienie systemu ratownictwa w mieście i bylibyśmy nieodpowiedzialni, gdybyśmy z tej znakomitej oferty w imię dobra pacjentów nie skorzystali – wyjaśnił w czwartek (11 marca) Stanisław Kracik.

Grupa pod nazwą R2 powstała w 2005 roku. Skupia ponad 30 wolontariuszy, którzy poruszają się na motocyklach i rowerach wyposażonych w sprzęt do ratowania życia.

Jak wyjaśnił wiceprezes R2 doc. Mikołaj Spodaryk, dyżury wykwalifikowanych ratowników-wolontariuszy będą odbywały się w sezonie, który rozpoczyna się od połowy kwietnia i trwa do końca października.

– Ze względu na to, że jest to ratownictwo wolontaryjne i wszyscy gdzieś pracują, to będziemy obsługiwali Kraków w tym czasie, kiedy jest największy ruch, czyli w piątki po południu i wieczorem oraz w soboty i niedziele – zapowiedział doc. Mikołaj Spodaryk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum