Kraków: więcej świadczeń opieki psychiatrycznej w Szpitalu Uniwersyteckim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2019 21:04

O prawie 55 proc. wzrosła liczba zrealizowanych świadczeń pomocy psychiatrycznej w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. To wynik wdrażanego od października ub.r. rządowego programu obejmującego m.in. tworzenie centrów zdrowia psychicznego.

Kraków: więcej świadczeń opieki psychiatrycznej w Szpitalu Uniwersyteckim
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

W Krakowie wzrost liczby zrealizowanych świadczeń pomocy psychiatrycznej nastąpił w wyniku uruchomienia Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego (UCZP), jedynego takiego centrum w mieście, które wpisuje się w pilotażowy program rządowy tworzenia centrów zdrowia psychicznego (CKŻ) w całej Polsce.

Kierownik UCZP dr Agata Dimter poinformowała w środę (7 sierpnia), że w wyniku programu szpital zanotował wzrost liczby zrealizowanych świadczeń pomocy psychiatrycznej o prawie 55 proc. Zmniejszyła się też liczba hospitalizacji w oddziałach stacjonarnych na rzecz wzrostu liczby świadczeń w oddziałach dziennych (chory przebywa na oddziale tylko w dzień) i ambulatoriach (zarówno w tych szpitalnych, jak i w sześciu podwykonawczych placówkach).

Przez szpital, od uruchomienia Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego, czyli od 1 października 2018 r., do końca czerwca 2019 r. liczba zrealizowanych świadczeń pomocy psychiatrycznej w Szpitalu Uniwersyteckim wynosiła prawie 70 tys., w tym na oddziałach stacjonarnych ponad 14 tys., na oddziałach dziennych prawie 10 tys., a w ambulatoriach ponad 45 tys. W tym samym okresie przed uruchomieniem UCZP liczba zrealizowanych świadczeń wynosiła prawie 45 tys., w tym na oddziałach stacjonarnych ponad 14,5 tys., na oddziałach dziennych prawie 9 tys., a w ambulatoriach prawie 21 tys.

Pilotażowe Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego służy mieszkańcom trzech krakowskich dzielnic: Staremu Miastu, Grzegórzkom i Prądnikowi Czerwonemu, czyli około 120 tys. osób. - W całej Polsce - mówiła kierownik - centra obejmują pomocą prawie 3 mln osób.

Centra zdrowia psychicznego mają m.in. zmienić formę opieki psychiatrycznej z izolacyjnej (oddziały stacjonarne placówek zdrowia, gdzie pacjenci przebywali poza miejscem zamieszkania) na opiekę środowiskową (np. ambulatoria, bliżej miejsca zamieszkania lub dom).

"Doświadczenia innych krajów pokazują, że leczenie środowiskowe jest bardziej skuteczne, nie stygmatyzuje pacjenta. W swoim środowisku pacjent będzie wspierany przez pracownika socjalnego, lekarza i pielęgniarkę" - czytamy w informacji prasowej NFZ.

Pilotażowe centra zdrowia psychicznego działają w Małopolsce jeszcze w Szpitalu Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach i w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Wraz z uniwersyteckim centrum zdrowia psychicznego w Krakowie obejmują obszar zamieszkany przez około 300 tys. osób.

Zgodnie z doniesieniami WHO liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych systematycznie rośnie. W poradniach zdrowia psychicznego w Polsce leczy się ponad milion osób, a problemy tego rodzaju coraz częściej dotykają także dzieci. Ponad połowa wszystkich chorób o podłożu psychicznym rozpoczyna się w wieku dojrzewania.

Beata Kołodziej (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum