×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: weekend ze zdrowiem na Rynku Głównym

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 27 września 2019 11:25

Bezpłatne badania i konsultacje czekają na krakowian w weekend na Rynku Głównym - w sobotę (28 września) odbędą się tu XVII Krakowskie Dni Zdrowia, a w niedzielę ( 29 września) obchody Światowego Dnia Serca.

Kraków: weekend ze zdrowiem na Rynku Głównym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez magistrat, w sobotę w godz. 10-16 na Rynku Głównym zostaną rozstawione namioty, w których placówki medyczne i organizacje promujące zdrowy styl życia będą oferować uczestnikom m.in. bezpłatne przeprowadzenie podstawowych badań profilaktycznych oraz porady i konsultacje z zakresu ochrony zdrowia.

Światowy Dzień Serca będzie świętowany na krakowskim Rynku w niedzielę. Wówczas specjalistycznych porad udzielą kardiolodzy, kardiochirurdzy, dietetycy, pielęgniarki, zainteresowani skorzystają z badań takich jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu cukru i cholesterolu, pomiar wagi ciała oraz BMI.

- Zapobieganie, identyfikacja czynników ryzyka i poprawa świadomości są kluczowe do wydłużenia życia i poprawienia jego jakości, dlatego prowadzimy profilaktykę populacyjną - powiedział konsultant województwa małopolskiego w dziedzinie kardiologii prof. Piotr Podolec.

Kardiolog i internista prof. Lidia Tomkiewicz-Pająk zwróciła uwagę, że w ostatnich latach wzrasta odsetek chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży - chodzi głównie o otyłość, która prowadzi nie tylko do nadciśnienia, cukrzycy i hipercholesterolemii, ale i do niskiej samooceny najmłodszych oraz problemów psychicznych, w tym depresji.

- Zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę chorób krążenia w tej grupie. Mamy świadomość, że zdrowa młodzież to również zdrowi dorośli - powiedziała.

Światowy Dzień Serca jest współorganizowany z Krakowskim Oddziałem Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie. Imprezie będą towarzyszyć wydarzenia artystyczne.

Weekend ze zdrowiem odbędzie się na krakowskim Rynku w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki i Zdrowia. Głównymi organizatorami są Gmina Miejska Kraków i Województwo Małopolskie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum