Kraków: usunęli fragment kręgu szyjnego przez jamę ustną

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2011 09:01

Nowatorską operację usunięcia fragmentu kręgu szyjnego przez jamę ustną oraz stabilizacji kręgosłupa przeprowadził zespół neurochirurgów ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Kraków: usunęli fragment kręgu szyjnego przez jamę ustną
Operację przeprowadzono u pacjenta z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgów szyjnych kręgosłupa, powodujących u chorego poważną dysfuncję ruchową oraz znaczne dolegliwości bólowe, praktycznie uniemożliwiające samodzielne wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

- Optymalną metodą leczenia była w tym przypadku niezwykle skomplikowana i bardzo rzadko wykonywana operacja usunięcia fragmentu kręgu szyjnego z dostępu przez jamę ustną. W pierwszym etapie pacjent operowany był leżąc na plecach ze stabilizacją przeznasadową kręgów szyjnych, w drugim etapie operowano chorego leżącego na brzuchu - informuje portal rynekzdrowia.pl Marcin Mikos, rzecznik Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Rzecznik dodaje, że blisko 10-godzinna operacja przebiegła pomyślnie i obecnie mężczyzna wraca do sprawności ruchowej. Zabieg wykonany został w ramach kontraktu z NFZ.

Działalność operacyja w zakresie neurochirurgii prowadzona jest Szpitalu św. Rafała od ponad roku, a w ramach kontraktu z NFZ od stycznia 2011 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum