Kraków: upały przyczyną zasłabnięć i omdleń

Autor: PPX/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2010 18:57

Panująca za oknem upalna pogoda może zwiększać ilość omdleń i zasłabnięć.

Od północy w czwartek do godziny 15.00 w piątek, pogotowie w Krakowie przyjęło aż 58 wezwań do zasłabnięć.

Jak przekazała dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzata Popławska, zwiększoną ilość takich przypadków już można zaobserwować.

– Od północy w czwartek do godziny 15.00 w piątek przyjęliśmy aż 58 wezwań do zasłabnięć, podczas gdy w chłodniejsze dni odnotowujemy tylko kilka zasłabnięć w ciągu doby – wyjaśnia dyrektor Popławska.

Dlatego w takich gorących dniach  zaleca się picie wody mineralnej i zabieranie jej ze sobą przy opuszczaniu domu (spacery, wycieczki),  ograniczenie przebywania na słońcu w godzinach największej ekspozycji słonecznej, noszenie nakrycia głowy lub parasola. Ważne jest w tym czasie zachowanie ostrożności przy spożywaniu napojów alkoholowych.  Osoby,  które muszą wychodzić np. w celu zrobienia zakupów, powinny zaplanować to na godziny ranne lub wieczorne.

Upał panujący w ostatnich dniach zmniejsza również koncentrację kierowców i pieszych, dlatego kierowcy powinni robić częstsze przerwy w czasie dłuższych jazd, zachować szczególną ostrożność na drogach, a podróże rekreacyjne najlepiej odbywać w godzinach mniejszego natężenia ruchu i mniejszego nasłonecznienia.

Osoby, które wyjadą na weekend zapowiadający się jako niezwykle upalny, niech ograniczają pobyt na słońcu, by uchronić się przed udarem cieplnym. Dorośli są proszeni o zwrócenie szczególnej uwagi na małe dzieci, gdyż zalecenia zachowania umiaru w korzystaniu ze słońca i stosowania odpowiedniej ochrony dotyczą również najmłodszych, nieświadomych zagrożenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum