Kraków: szpital psychiatryczny im. Babińskiego przyjął 500-tysięcznego pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2021 19:02

W piątek szpital im. dra J. Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie przyjął półmilionowego pacjenta w swojej powojennej 75-letniej historii - poinformował rzecznik prasowy placówki Maciej Bóbr.

Kraków: szpital psychiatryczny im. Babińskiego przyjął 500-tysięcznego pacjenta
Trudno obecnie ocenić, ilu pacjentów leczono w szpitalu przed II Wojną Światową Fot. babinski.pl

W piątek w tzw. księdze głównej szpitala odnotowano półmilionowe przyjęcie. Księga to rejestr wszystkich osób przyjętych na leczenie stacjonarne - według obowiązującej obecnie numeracji prowadzona jest od czerwca 1946 r. Wówczas, po wyprowadzeniu się z budynków zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie sowieckiego lazaretu wojskowego, wznowione zostało leczenie psychiatryczne. W tym roku przypada zatem także 75-lecie powojennej nieprzerwanej działalności kobierzyńskiej placówki w formule szpitalnej.

Rzecznik zwrócił uwagę, że do wspomnianego pół miliona doliczyć trzeba zarówno pacjentów leczonych tu przed wojną, jak i tych, którzy nie wymagali opieki stacjonarnej, tj. odwiedzających poradnie i korzystających z opieki dziennej i domowej.

Maciej Bóbr przyznał, że trudno obecnie ocenić, ilu pacjentów leczono w szpitalu od 1917 do 1942 r., kiedy to nastąpiła tragiczna eksterminacja chorych (23 i 24 czerwca 1942 r.) Nie zachowały się archiwa i księgi generalne z tamtego okresu. Wiadomo, że w 1939 r. przebywało tu ponad 1,1 tys., a może nawet 1,3 tys. osób, a 565 zostało w 1942 r. zamordowanych na miejscu lub w KL Auschwitz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum