×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: szpital leczy osoby z zaburzeniami psychicznymi w ich domach

Autor: MS,Dziennik Polski24/Rynek Zdrowia04 października 2016 11:40

Już od blisko dekady Szpital Specjalistyczny w Krakowie stosuje zasadę: jak najkrótszy pobyt w szpitalu, a potem leczenie pacjentów z zaburzeniami psychicznymi w ich domach.

Kraków: szpital leczy osoby z zaburzeniami psychicznymi w ich domach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

 To model opieki środowiskowej, o który od lat walczą psychiatrzy. Szansą na jego upowszechnienie ma być Narodowy Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2020. Dokument właśnie trafił do konsultacji społecznych.

Małopolska placówka postawiła na psychiatrię środowiskową już dekadę temu. Terapia, która odbywa się w naturalnym otoczeniu pacjenta jest alternatywą i uzupełnieniem dla leczenia skoncentrowanego w gabinetach lekarskich i oddziałach szpitalnych.

Lecznica prowadzi osiem tego rodzaju domowych zespołów. Funkcjonują w Krakowie, Skawinie, Miechowie, Myślenicach oraz Wieliczce. Dzięki mieszanemu systemowi pomocy pacjenci z zaburzeniami psychiatrycznymi mogą liczyć na kompleksową i skoordynowaną opiekę.

O wdrożeniu modelu środowiskowego w polskiej psychiatrii mówi się od lat. Pierwsza edycja Programu na lata 2011-2015 nie przyniosła spodziewanych rezultatów. 

Głównym celem programu przygotowanego przez Radę Ministrów jest walka z dyskryminacją i zapewnienie chorym z zaburzeniami psychicznymi kompleksowego wsparcia.

Projekt, zgodnie z postulatami psychiatrów, chce także postawić na rozwój środowiskowego modelu psychiatrii realizowanego w Centrach Zdrowia Psychicznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze