Kraków: szok tlenowy po wyjeździe z miasta?

Autor: GAzeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2012 15:01

Za miastem krakowianie przeżywają szok tlenowy, który mija po kilku dniach, gdy płuca się oczyszczają. Laryngolodzy mówią o "krakowskim nosie". To zespół chorób górnych dróg oddechowych, które powoduje zanieczyszczenie powietrza.

Najgorzej jestod jesieni do wiosny, gdy zaczynają dymić przydomowe piece grzewcze opalane kiepskiej jakości węglem i śmieciami. Do tego dokłada się położenie Krakowa - niecka, a także kłębiące się nad miastem chmury blokujące ruch powietrza. W efekcie nad miastem wisi smog.

Kraków to najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce. Jako jedyny w skali rocznej Kraków przekracza dopuszczalne normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego wynosi u nas 64 g/m3. Dla porównania: w Katowicach średnie roczne stężenie pyłu to 42 g/m3, we Wrocławiu 35 g/m3, a w Warszawie 32 g/m3. Najczystszym powietrzem może pochwalić się Gdańsk ze średnią roczną 18 g/m3.

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju normami dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu nie powinno przekraczać 50 g/m3, a ewentualne przekroczenia mogą występować przez co najwyżej 35 dni w roku. Tymczasem w Krakowie te normy przekraczane są przez ponad 200 dni w roku. Najgorzej jest w okresie zimowym. Wtedy stężenie szkodliwych pyłów przekracza normy nawet o 600 proc.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum