Kraków: stan dzieci rannych podczas burzy w Tatrach - stabilny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2019 14:03

Stan trójki dzieci, które ranne w wyniku czwartkowej (22 sierpnia) burzy w Tatrach trafiły do szpitala w Krakowie Prokocimiu, jest stabilny - przy czym najbardziej poparzona dwójka jest w stanie poważnym, a dziecko z najmniejszymi obrażeniami może jeszcze pod koniec tygodnia wróci do domu.

Kraków: stan dzieci rannych podczas burzy w Tatrach - stabilny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Leczenie przebiega zgodnie z procedurami i osiągnięciami światowymi. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie wystąpią żadne powikłania - powiedział w poniedziałek (26 sierpnia) prof. Krzysztof Kobylarz, kierownik oddziału intensywnej terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu.

W szpitalu w Prokocimiu przebywają dzieci najbardziej ranne podczas czwartkowej burzy w Tatrach - 11-latek, który doznał głębokich poparzeń na ponad 40 proc. powierzchni ciała; 16-letnia dziewczyna z oparzeniami na ponad 30 proc. powierzchni ciała - ta dwójka jest w stanie poważnym, ale stabilnym.

Z kolei 16-letni chłopak, który doznał mniejszych oparzeń, najprawdopodobniej pod koniec tygodnia opuści oddział intensywnej terapii i trafi na inny odział. Możliwe też - przyznał kierownik oddziału intensywnej terapii - że dziecko wróci do domu.

Łącznie w małopolskich szpitalach przebywa 27 poszkodowanych - stan na poniedziałek. We wtorek małopolski urząd wojewódzki poda zaktualizowane dane.

W wyniku czwartkowej burzy poszkodowanych zostało ponad 140 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne spowodowały śmierć pięciu osób (czterech, w tym dwoje dzieci, po polskiej stronie Tatr, jednej dorosłej - po słowackiej stronie).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum