Kraków: stacja dializ DaVita ma szansę na kontrakt z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2018 18:03

Stacja dializ DaVita przy ul. Kieleckiej w Krakowie ma szanse na finansowanie z NFZ, jeśli zostanie podwykonawcą Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. O finansowanie działalności stacji z pieniędzy NFZ apelują od sierpnia jej pacjenci.

Kraków: stacja dializ DaVita ma szansę na kontrakt z NFZ
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rzeczniczka małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień poinformowała PAP, że jeśli dojdzie do porozumienia Szpitala Uniwersyteckiego ze stacją DaVita, NFZ przewiduje rozszerzenie dotychczasowej działalności szpitala o dodatkową stację dializ, funkcjonującą w ramach podwykonawstwa.

W 2019 r. Szpital Uniwersytecki opuści tereny przy ul. Kopernika w centrum miasta i przeniesie się do Prokocimia. Będzie to oznaczało, że pacjenci, którzy dotychczas w ramach NFZ korzystali z dializ w Szpitalu Uniwersyteckim w centrum miasta, zostaną pozbawieni takiej możliwości. Rozwiązaniem mogło by być podpisanie przez Szpital umowy o współpracy ze stacją DaVita przy Kieleckiej, działającą również w centrum miasta.

Pełniący funkcję dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski powiedział PAP, że w związku z przyszłorocznym opuszczeniem centrum miasta przez szpital, placówka jest zainteresowany podjęciem współpracy z podmiotem, który mógłby (w szpitalu jest ok. 50 stanowisk dializ, blisko 30 z nich zostanie przeniesionych do nowej siedziby w Prokocimiu) kontynuować dializy na tym terenie.

- Takie są oczekiwania pacjentów - zaznaczył dyrektor. W styczniu Szpital Uniwersytecki ogłosi konkurs dostępny dla wszystkich świadczeniodawców, którzy mogliby funkcjonować na tym obszarze.

W grudniu w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się spotkanie dyrekcji małopolskiego NFZ i przedstawicieli Szpitala Uniwersyteckiego. Dotyczyło ono dostępności do świadczeń z zakresu terapii nerkozastępczej dla pacjentów hemodializowanych w stacji przy ul. Kieleckiej, która nie ma umowy z NFZ.

Rzeczniczka zwróciła uwagę, że zawarcie przez szpital porozumienia z DaVitą może rozwiązać trudną sytuację pacjentów hemodializowanych w centrum miasta. O finansowanie stacji przy ul. Kieleckiej apeluje 38 pacjentów, którzy nie chcą dojeżdżać na dializy w inne regiony miasta i są zadowoleni z dotychczasowej działalności DaVity. Apel został skierowany do NFZ po konkursie, w którego wyniku stacja przy Kieleckiej nie otrzymała finansowania z NFZ, a zarząd firmy zaczął rozważać jej zamknięcie.

Ośrodek przy Kieleckiej działał od czterech lat i nie miał umowy z NFZ. Dwa lata temu placówkę przejęła DaVita z nadzieją, że w wyniku nowego konkursu otrzyma finansowanie z NFZ. Obecnie DaVita wciąż finansuje leczenie chorych przy Kieleckiej, rocznie na działalność ośrodka przeznacza 3 mln zł.

W apelu do NFZ pacjenci DaVity pisali: "Stacja zlokalizowana jest w centrum Krakowa, z bardzo dobrym dostępem do komunikacji miejskiej, oraz w bliskim sąsiedztwie Szpitala Uniwersyteckiego, co zapewnia pełne bezpieczeństwo zdrowotne. Część z nas celowo przeniosła się z innych stacji, gdyż mamy bliżej do miejsca zamieszkania, co pozwala zminimalizować czas konieczny na dotarcie do stacji i daje możliwość kontynuowania pracy zawodowej". Chwalili też panującą atmosferę i personel.

Umowy ośrodków na realizację świadczeń z NFZ wygasły 30 czerwca. W konkursie ogłoszonym przez NFZ ośrodek przy ul. Kieleckiej nie zdobył wystarczającej liczby punktów, aby uzyskać finansowanie ze środków publicznych. W konkursie oceniano m.in. uzyskane certyfikaty jakości i dostęp do dodatkowej aparatury.

Poza stacją przy ul. Kieleckiej chorzy w Krakowie korzystają ze stacji dializ: Szpitala Uniwersyteckiego (ul. Kopernika), Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (ul. Wielicka), Fresenius Nephrocare (os. Złotej Jesieni) i Diaverum (os. Młodości).

Beata Kołodziej (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum