Kraków: spotkanie informacyjne dla chorych na SM

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2010 14:06

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zaprasza na spotkanie informacyjne dla osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM), ich rodzin i przyjaciół.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 14 czerwca 2010 r., o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Rajskiej 1 w Krakowie (obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych).

Celem spotkania jest przekazanie aktualnej wiedzy na temat możliwości leczenia SM i opieki medycznej, oraz wsparcia, jakie zaoferować PTSR – informują organizatorzy.

Gośćmi specjalnymi spotkania będzie lekarz neurolog, a także psycholog i rehabilitant, na co dzień zajmujący się opieką nad osobami dotkniętymi SM. Formuła spotkania pozwoli także na indywidualne rozmowy ze specjalistami.

Organizatorem spotkania jest Rada Główna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i Oddział PTSR w Krakowie.

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego o charakterze przewlekłym, u podłoża której leży uszkodzenie – tzw. demielinizacja – włókien nerwowych w obrębie mózgu i rdzenia kręgowego, z początkowo przemijającymi, a potem utrwalonymi licznymi zaburzeniami neurologicznymi, najczęściej diagnozowana wśród pacjentów między 20. a 40. rokiem życia.

SM jest nieuleczalne, jednak dzięki odpowiedniej terapii, rehabilitacji i opiece można spowolnić, a czasem nawet zahamować rozwój tej choroby.

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 45 tysięcy chorych na SM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum