Kraków: słupki na chodniku utrudniają życie chorym

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2015 09:54

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym (SM) rehabilitujący się w krakowskiej przychodni na os. Krakowiaków mają problem z dotarciem do budynku. Wszystko przez słupki, które blokują dojazd.

Kraków: słupki na chodniku utrudniają życie chorym
Fot. archiwum

Jeszcze trzy lata temu osoby chore były podwożone pod same drzwi. Ale radni dzielnicy XVIII uznali, że chodnik jest niszczony przez samochody. Na ich wniosek na placu przed przychodnią ustawiono słupki blokujące wjazd. Teraz, żeby dostać się do budynku, pacjenci muszą przejść przez ulicę i plac.

Batalia z radą dzielnicy Nowa Huta, miejskim konserwatorem zabytków, Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu, by zmienić obecny stan rzeczy, trwa od trzech lat. Do tej pory udało się wywalczyć trzy miejsca postojowe dla pacjentów. Małgorzata Felger, dyrektorka Fundacji Helpful Hand, która pomaga chorym na SM uważa, że te trzy miejsca ułatwiły sprawę, ale nie rozwiązały problemu.

Chorym udało się zebrać 900 podpisów pod wnioskiem o budowę podjazdu, jednak problemu to nie rozwiązało. Miejski konserwator proponował m.in. żeby przychodnia zamieniła się piętrami z inną, albo też żeby zrobić wejście z boku, albo przez pulmonologię wąskim korytarzem, w którym siedzą chorzy. Takie rozwiązania nie satysfakcjonują jednak chorych.

Podczas ostatniego spotkania konserwatora, ZIKiT-u, radnych i pacjentów udało się znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Przed budynkiem ma powstać zatoczka parkingowa dla aut. Sprawa zostanie sfinalizowana, jeśli rada dzielnicy znajdzie w budżecie pieniądze na tę inwestycję. 

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum