Kraków: sanepid sprawdza, kto na pogrzebie kard. Jaworskiego miał kontakt z zakażonym SARS-CoV-2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2020 21:15

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie zwróciła się do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z prośbą o ustalenie osób, które podczas pogrzebu kard. Mariana Jaworskiego - 11 września w Kalwarii Zebrzydowskiej - mogły mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.

Kraków: sanepid sprawdza, kto na pogrzebie kard. Jaworskiego miał kontakt z zakażonym SARS-CoV-2
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W uroczystości tej uczestniczył rektor Akademii Ignatianum - jezuickiej uczelni wyższej, który jak się potem okazało, jest zakażony COVID-19. "Osoba ta przyjechała do Kalwarii Zebrzydowskiej własnym środkiem transportu i nie uczestniczyła w obiedzie" - podał sanepid.

Kilka dni wcześniej - 8 września - do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach wpłynął dodatni wynik testu jednego z ojców bernardynów, gospodarzy kalwaryjskiego sanktuarium. Zakonnik przebywa w izolacji domowej, a sanepid skierował na kwarantannę jeszcze jednego z braci.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Marta Mastyło powiedziała w piątek (18 września) PAP, że pismo z PSSE w Krakowie nie dotarło jeszcze do uczelni. - Władze Uniwersytetu uczestniczyły w uroczystości pogrzebowej kard. Mariana Jaworskiego, gdyż był to pierwszy rektor naszej uczelni (PAT). Wszyscy, jak do tej pory, czują się dobrze, nie wykazują żadnych objawów chorobowych. Zachowujemy wszelkie środki ostrożności w związku z pandemią - podkreśliła rzeczniczka.

Do tej pory testy potwierdziły zakażeniu u czterech księży i jednego kleryka z Kolegium Księży Jezuitów przy ul. Kopernika 26. Dwie osoby są hospitalizowane w Szpitalu Uniwersyteckim. Kilkanaście przebywa na kwarantannie. Zamknięta dla wiernych została bazylika jezuitów przy ul. Kopernika. Z zakażonym rektorem Ignatianum - według danych sanepidu - kontakt miało także pięć osób z uczelni, w tym dwie osoby świeckie.

- Informacje o dwóch osobach przekazano do stacji sanepidu w Bochni i Wadowicach, jedna osoba pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym - podała rzeczniczka prasowa małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum